Centrum zdrowia psychicznego w Warszawie. Miasto przeznaczyło blisko 7 mln złotych
Specjalny oddział opieki psychicznej nad dziećmi i młodzieżą znajduje się w Szpitalu Wolskim. Od 2021 r. realizowano w nim unijny program środowiskowy dot. wsparcia dla dzieci i młodzieży POWER, którego głównym założeniem była holistyczna pomoc dla pacjentów i ich bliskich na terenie Woli. Projekt jednak powoli dobiega końca.
W związku z tym miasto pragnie kontynuować działania w ramach miejskiego programu, zmieniając nieco jego formułę. Jak przekazał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, na przebudowę oraz wyposażenie nowego wolskiego centrum zdrowia psychicznego przeznaczono niemal 7 mln zł. - Jeszcze w grudniu będą się tu mogli zgłaszać pierwsi pacjenci, a co ważne wizyty odbywają się bez skierowania. Placówka oferuje dzieciom i nastolatkom w kryzysie psychicznym m.in. psychoterapię indywidualną i grupową, konsultacje rodzinne, warsztaty i grupy dla rodziców - podkreślił.
Z oferty Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego na Woli mogą również korzystać szkoły i inne placówki zajmujące się edukacją i opieką nad dziećmi. Do zapisania się do wolskiego centrum zdrowia psychicznego dla młodych pacjentów, nie jest potrzebne skierowanie, wyjątkiem jest oddział rehabilitacji psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży, gdzie skierowanie jest wymagane.
Co się zmieniło?
Jak poinformowała wiceprezydentka miasta Renata Kaznowska, zakres inwestycji objął przebudowę pomieszczeń pierwszego piętra pawilonu nr 11 i kompleksowe prace projektowe, wielobranżowe roboty budowlane, czy zakup i montaż wyposażenia pomieszczeń. W ramach wyposażenia ze środków miasta zakupiono m.in. narzędzia do diagnozy psychologicznej, narzędzia terapeutyczno-diagnostyczne (gry, zabawki, artykuły papiernicze, materace), narzędzia terapeutyczne do wspomagania integracji sensorycznej, technik relaksacyjnych i zajęć wyciszających, sprzęt komputerowy, meble medyczne i meble biurowe.
- Po modernizacji piętra, na terenie 460 m kw. powstało 10 komfortowych gabinetów przystosowanych do prowadzenia terapii indywidualnej i rodzinnej, dwie sale do prowadzenia terapii grupowej, gabinet pielęgniarski i zaplecze socjalne. Do dyspozycji pacjentów, w celach terapeutycznych będzie również ponad 120-metrowy taras w budynku oraz plac zabaw i ogród sensoryczny o łącznej powierzchni ponad 2 tys. m. kw., które znajdują się w pobliżu pawilonu nr 11 na terenie Szpitala Wolskiego – wyliczyła wiceprezydentka Kaznowska.
Zobacz poniżej zdjęcia świątecznego mappingu w Warszawie: