Spis treści
- Nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie - kiedy otwarcie?
- Dwa tygodnie bogatego programu atrakcji na wyczekiwane otwarcie
Nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie - kiedy otwarcie?
Otwarcie muzeum rozpocznie się od symbolicznej performatywnej parady. "Delegacja Śliskich Spraw" wyruszy 25 października o godz. 19:00 spod pierwszej siedziby muzeum na ul. Pańskiej 3. Zakończy się dojściem do nowej siedziby przy ul. Marszałkowskiej 103. Za kształt performansu odpowiadają Bambi van Balen i nat skoczylas z kolektywu Tools for Action oraz zaproszone osoby artystyczne. Przemarszowi będzie towarzyszyć również chór.
Oficjalne otwarcie nowej siedziby MSN-u rozpocznie się 25 października o godz. 20:00.
Marta Bartkowska, zastępczyni dyrektorki Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, zaznaczyła na wtorkowej konferencji prasowej, że 24 października w podcieniach budynku zostanie uruchomiona instalacja dźwiękowa "Jasna przyszłość" Wojciecha Bąkowskiego, dzięki której co godzinę muzeum będzie "przemawiało" do miasta oraz publiczności.
Pracą przygotowaną na otwarcie jest także multimedialna praca wideo Agnieszki Polskiej "Przepowiednia". Artystka operuje w niej animacją i tekstem. Praca będzie się składać z krótkich wypowiedzi, "wróżb" dotyczących przyszłości. Zostanie wyświetlona na elewacji budynku, a w dniach 14-27 października o godz. 18:00 będzie można ją oglądać na wielkoformatowych ekranach w przejściu podziemnym stacji Metro Świętokrzyska.
Fotograficzną pracę przygotowaną specjalnie z okazji otwarcia nowego budynku MSN-u pokaże również Zbigniew Libera. "Inwazja na muzeum" powstała podczas otwartej sesji zdjęciowej z udziałem publiczności wykonanej w nowym gmachu.
- Żeby pokazać, co jest główną funkcjonalnością muzeum, czyli relacje dzieł sztuki z przestrzenią, montujemy dziewięć prac, z których osiem jest z naszej kolekcji - podkreśliła na konferencji prasowej dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Joanna Mytkowska.
Autorkami dziwięciu rzeźb oraz instalacji są polskie i światowe artystki. Otwarcie muzeum uświetnią: abakan "Kompozycja monumentalna" Magdaleny Abakanowicz, rzeźba "Przyjaźń" Aliny Szapocznikow, instalacja "Znikania" Sandry Mujingi, rzeźba "Fasada" Moniki Sosnowskiej, instalacja "Krew lodowców" Cecili Vicuny, rzeźba "Asfalt" Zhanny Kadyrovej, mural namalowany specjalnie na tę okazję przez Katerynę Lisovienko, instalacja "Mobilizacja" Marieli Scafati oraz obraz "Słoiki 2024" Karoliny Jabłońskiej. Ich prace stanowią zapowiedź wystawy kolekcji MSN-u, będą eksponowane na parterze, I oraz II piętrze. - Bardzo nam zależało na tym, żeby przynajmniej symbolicznie nawiązać kwestię parytetu, czyli dostępu kobiet do widzialności w sztuce, dlatego na pierwszej prezentacji w muzeum będą wyłącznie prace kobiet - zaznaczyła dyrektorka.
Podczas otwarcia zostanie zaprezentowana wystawa "Trudna miłość. Muzeum między placem a Pałacem" w ramach festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE. Tegoroczna edycja skupia się wokół historii centrum Warszawy oraz samego MSN-u, które nieustannie się ze sobą splatają. Kontekstem dla prezentowanych na wystawie prac jest także historia transformacji ustrojowej oraz współczesności, w której muzea stały się zwierciadłem polityki. "Tytułowa »trudna miłość« odnosi się z jednej strony do długiego procesu tworzenia instytucji - dotychczas nomadyczne muzeum osiadło ostatecznie w centrum Warszawy - a z drugiej strony do skomplikowanej relacji budynku z miejscem, w którym się znajduje" - napisano w informacji prasowej.
Drugą ekspozycją będzie wystawa w ramach programu "Formy podstawowe", skierowanego do uczniów szkół podstawowych. Finałem specjalnej edycji programu będzie przygotowana przez najmłodszych wystawa sztuki współczesnej. Dla uczniów przewidziano także oprowadzania oraz twórcze warsztaty. Podczas otwarcia, w budynku muzeum będzie się mieścić centrum logistyczne "Form podstawowych" - miejsce warsztatów, spotkań, baza materiałów, punkt dystrybucji instrukcji artystycznych, czytelnia oraz sala wystawowa. Odbędzie się także "finał projektu opartego na realizacji partytury »Bubbles and Drops« libańskiego kompozytora i artysty wizualnego Tareka Atoui, w którym weźmie udział kilkudziesięcioro dzieci ze szkół biorących udział w »Formach podstawowych«" - napisano na stronie muzeum. Publiczne wykonanie kompozycji oraz solowy set muzyczny artysty odbędzie się 9 listopada.
Czytaj również: Nadchodzi otwarcie nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Tak dziś wygląda
Dwa tygodnie bogatego programu atrakcji na wyczekiwane otwarcie
Podczas dwutygodniowego festiwalu otwarcia muzeum, w 12 salach budynku odbędzie się 40 pokazów, w tym performanse, prace w procesie, spektakle taneczne, instalacje choreograficzne oraz realizacje grupowe. Wśród osób artystycznych znajdą się m.in. Maria Stokłosa, Ramona Nagabczyńska, Paweł Sakowicz oraz Marta Ziółek. Program pokazów ma być zaproszeniem publiczności wraz z performerami do wielozmysłowego doświadczenia budynku. Zaprezentowane zostaną performanse znane już publiczności, prace które pokazywane były w dawnych siedzibach MSN-u oraz nowe projekty. Publiczność zobaczy pokazy osób artystycznych o ugruntowanej pozycji, prezentacje najmłodszego pokolenia oraz spektakle polskiej społeczności tańca. Performatywne świętowanie otwarcia odbędzie się 27 października o godz. 18:00.
Publiczność zobaczy również prace performatywne światowych artystów, takich jak m.in. Július Koller, Katalina Ladik oraz Ndayé Kouagou. 26 października od godz. 18:00 na scenie KINAMUZEUM, podczas "Turnus Show", każdy będzie mógł zaprezentować swoją twórczość - od obrazów i performansów po sztuczki i czytanie wierszy.
KINOMUZEUM, znajdujące się na terenie budynku, także rozpocznie swoją działalność 25 października o północy maratonem filmowym, który potrwa do rana - powiedziała Marta Wójcicka, kierowniczka działu marketingu muzeum. Sala kinowa została zaprojektowana dla 150 widzów. Otwarcie 25 października wzbogaci koncert wokalistki związanej z amerykańską sceną alternatywną Kim Gordon. Artystka jest także współzałożycielką postpunkowego eksperymentalnego zespołu Sonic Youth. Koncert zacznie się o godz. 22:00.
W sobotę, 26 października o godz. 21:00 zagra amerykański duet artystyczny 700 Bliss, a w niedzielę, 27 października o 20:30, podczas finału weekendowego otwarcia, wystąpi Hania Rani, która przygotowała specjalny koncert z okazji otwarcia muzeum. Na wszystkie trzy koncerty obowiązują bezpłatne wejściówki. Koncerty będą także transmitowane na fasadzie budynku muzeum.
Na otwarcie nowej siedziby Wydawnictwo MSN przygotowało nowości wydawnicze - album fotograficzny Marty Ejsmont dokumentujący proces budowy nowej siedziby oraz książkę antropologa architektury i miast Michała Murawskiego "Forma przyjaźni. Muzeum na placu". Obie publikacje będą dwujęzyczne. Parter muzeum wraz z wystawami w jego obrębie będzie przestrzenią dostępną, niebiletowaną. Ceny wstępu na wystawy znajdujące się na wyższych piętrach poznamy w przyszłym roku.
Festiwal otwarcia nowej siedziby MSN potrwa do 10 listopada. Szczegółowe informacje dotyczące wszystkich wydarzeń znajdują się na stronie internetowej muzeum.