Nowoczesne osiedle przy ul. Dzieci Warszawy, w okolicy wielkiego węzła Salomea w Alejach Jerozolimskich, wybudowała duża firma deweloperska - firma Murapol. Oprócz kilku udogodnień, które oferuje swoim klientom deweloper, przed jednym z bloków znaleźć można również parking. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że są tam wyłącznie miejsca przeznaczone dla osób niepełnosprawnych.
Parking tylko dla niepełnosprawnych. Nietypowe miejsce w Warszawie
"Gazeta Wyborcza" skontaktowała się w tej sprawie z jednym z warszawskich biur architektonicznych, projektującym osiedla mieszkaniowe dla innego dużego dewelopera. Architekt wyjaśnił, że powodem takiego i innych tego typu dziwnie zagospodarowanych miejsc są aktualne przepisy.
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury o warunkach technicznych, jakie muszą spełniać budynki mieszkalne, przewiduje, że w ramach ochrony mieszkańców przed hałasem i spalinami samochodów, ograniczono odległość budowania parkingów od okien budynków. Parking zaprojektowany na maksymalnie 10 pojazdów musi być oddalony od okien o siedem metrów, parkingi od 11 do 60 samochodów - o 10 metrów, a te na 60 aut - aż o 20 metrów.
Inna sytuacja dotyczy miejsc postojowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Rozporządzenie mówi, że takie miejsca mogą być zbliżone do budynków bez ograniczeń.
"Sprytny" sposób na zmniejszenie kosztów
Osiedla takie jak to, wybudowane przez dewelopera Murapol i składające się z 165 mieszkań, najczęściej wymagają dwu- albo nawet trzykondygnacyjnego podziemnego parkingu, a jego powstanie wiąże się z ogromnymi kosztami. Minimum wyznaczonych miejsc parkingowych musi odpowiadać liczbie mieszkań, aby uzyskać pozwolenie na budowę.
Z tego powodu bardziej ekonomicznym wyjściem było wybudowanie podziemnego parkingu z jedną kondygnacją i zagospodarowanie reszty wymaganych miejsc parkingowych na zewnętrznym terenie osiedla. W przypadku osiedla na ul. Dzieci Warszawy, samochody parkują nawet do trzech metrów od okien.
Parkowanie odbywa się przepisowo?
Zastanawiać może, czy parkowanie na tych miejscach nie niesie za sobą żadnych konsekwencji. Należy pamiętać, że przy parkowaniu na tzw. "kopercie", wymagane jest posiadanie specjalnej karty parkingowej, która wydawana jest przez Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie.
Podstawą do jej wydania jest prawomocne orzeczenie zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności. Takie przepisy obowiązują jedynie w przypadku "kopert" przy drogach publicznych. Lokalizacja parkingu na wewnętrznym, prywatnym terenie powoduje, że policja oraz straż miejska mają związane ręce.
Zobacz poniżej wizualizacje planu wyglądu Centralnego Domu Kultury w Śródmieściu: