42. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna

i

Autor: PAP/Piotr Nowak

Z Warszawy

Pątnicy wracają na Jasną Górę. Liczby zbliżają się do tych sprzed pandemii

2023-08-04 9:35

5 sierpnia pod hasłem "Pan mój i Bóg mój" powędruje na Jasną Górę 43. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna (WAPM). Organizatorzy spodziewają się ponad 2,5 tys. uczestników, co oznacza, że liczby wracają powoli do tych sprzed pandemii.

Pielgrzymi Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej mają do pokonania niemal 300 kilometrów. Aby dotrzeć na wyznaczone miejsce, pątnicy muszą pokonać około 35 kilometrów każdego dnia, w 5-6 etapach. Młodzież akademicka i szkół średnich wędruje tą trasą od 1981 roku.

Pielgrzymi chcą odnowić relacje z Chrystusem

W tym roku hasło pielgrzymki - "Pan mój i Bóg mój" zostało zaczerpnięte z Ewangelii według św. Jana z fragmentu opisującego spotkanie św. Tomasza ze Zmartwychwstałym Chrystusem.

"Wiele osób doświadcza dziś zagubienia duchowego, przeżywa kryzys wiary, niektórzy nawet dokonują aktów apostazji. W związku z tym, nawiązując do wyznania wiary Apostoła Tomasza, chcemy w tym roku w czasie pielgrzymki na nowo odkryć głęboki sens naszej wiary w Boga i odnowić naszą relację z Chrystusem. Nie możemy dotknąć namacalnie ran Zbawiciela, ale możemy doświadczyć Jego obecności w Kościele poprzez sakramenty, zwłaszcza eucharystię i spowiedź oraz w relacjach z innymi, których odkrywamy tu, jako naszych braci i siostry" - powiedział PAP przewodnik pielgrzymki ks. Mateusz Gawarski, rektor kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie.

"Papież Benedykt XVI zachęcał nas, żebyśmy nie koncentrowali się na naszych ranach, na tym, co nas od Jezusa i od drugiego człowieka oddziela, ale na Jezusie i Jego ranach, bo to On pokonał wielką przepaść, którą spowodował grzech. Dlatego przyjmując Jego miłość, uświadamiając sobie, że On zniszczył wszelkie zło i chce ofiarować nam pełny dostęp do Boga Ojca" - wskazał duchowny.

Pielgrzymki wracają do sytuacji sprzed pandemii

Rozważania na każdy dzień pielgrzymowania WAPM przygotował w tym roku ks. mjr Maksymilian Jezierski, kapelan i duszpasterz Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

"W związku z tym, że wiara przenika wszystkie obszary ludzkiego życia, w kolejnych dniach będziemy zastanawiać się, jaki ma ona wpływ na naszą tożsamość, podejście do codziennych obowiązków, podejmowanych zobowiązań, wzajemnych relacji, sfery duchowości czy cielesności" - powiedział kierownik pielgrzymki.

Podkreślił, że pielgrzymka to także doświadczenie Boga we wspólnocie. "Tu liczy się każdy gest, uśmiech, pomocna dłoń, dobre słowo, a niejednokrotnie także bardzo konkretne wsparcie medyczne, czy pomoc w niesieniu plecaka, podzielenia się jedzeniem czy piciem" - wskazał ks. Gawarski.

"Spodziewamy się, że w tym roku na pątniczy szlak wyruszy w ramach WAPM nieco więcej pątników, niż rok temu, czyli ponad 2,5 tys. a może i więcej. Przed 2020 r. rokrocznie na Jasną Górę w ramach WAPM wkraczało niespełna 3 tys. pielgrzymów. To pokazuje, że powoli wracamy do sytuacji sprzed pandemii" - ocenił ks. Gawarski.

Jaką trasą przejdą pątnicy?

Po drodze pątnicy odwiedzą kilka sanktuariów m.in: Matki Boskiej Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie, Matki Bożej Jazłowieckiej w Szymanowie, Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach, Sanktuarium św. Anny w Smardzewicach, Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej, Matki Bożej Mstowskiej Miłosierdzia, Sanktuarium św. Ojca Pio na Przeprośnej Górce oraz Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze.

"Pątnicy pielgrzymujący w Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymce Metropolitalnej podzieleni będą na 15 grup, z których każda związana jest z określoną parafią, duszpasterstwem lub duchowością zakonną, oraz grupa wojskowa licząca w tym roku 400 pielgrzymów w mundurach. Dla przykładu, grupa biało–zielona związana jest z duszpasterstwem akademickim św. Anny, grupa zielona – z zakonem salwatorianów, grupa szara i czarna - z zakonem jezuitów a grupa brązowa - z franciszkanami" - powiedział ks. Gawarski.

Dodał, że "w tym roku, na ostatnim etapie, dołączy do WAPM licząca kilkaset osób pielgrzymka rowerowa".

Szlak WAPM przechodzi przez 52 parafie, 5 diecezji i zatrzymuje się w ok. 132 wsiach. Droga wiedzie m.in.: przez Niepokalanów, Szymanów, Miedniewice, Smardzewice, a tuż przed Jasną Górą – Mstów i Przeprośną Górkę. "W tym roku, pątnicy wejdą na Jasną Górę 14 sierpnia, nie zgodnie z tradycją w godzinach porannych, ale po godz. 12.00. O 13.30 zaplanowana jest uroczysta msza św. wieńcząca pielgrzymowanie" - przekazał rektor kościoła św. Anny w Warszawie.

Do pielgrzymki można dołączyć na każdym etapie

Zapewnił, że do WAPM można dołączyć na każdym etapie, zgłaszając się do służby zapisów. "Najpierw trzeba jednak wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej pielgrzymki, gdzie można zapisać się na 10 dni, bądź na wybrane pakiety np. na 1 dzień, 3 dni - w zależności od swoich możliwości" - wyjaśnił duchowny.

Zaznaczył, że nawet kilkudniowe wyjście na pielgrzymkę także może wiele wnieść w życie człowieka. "Znam osoby, które korzystając z takiej możliwości otrzymały owoce duchowe, a niektóre nawet poznały w tym czasie swojego przyszłego męża czy żonę" - wspominał duchowny.

Zgodnie z wieloletnią tradycją można także skorzystać z pielgrzymki duchowej. Każdego dnia pielgrzymi będą łączyć się duchowo z pątnikami gromadząc się na koronce do Miłosierdzia Bożego oraz mszy św. o godzinie 15.00 w kościele św. Anny.

Zobacz poniżej zdjęcia z 42. Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej na Jasną Górę: 

Ruszyli na Jasną Górę. 45 Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę przeszła przez Lublin