samolot

i

Autor: PAP/Paweł Supernak

Wiadomości

Paweł Szopa wylądował w Polsce. Co go teraz czeka?

W środę, 30 października po godz. 21:00 w Warszawie wylądował samolot, na którego pokładzie znajdował się Paweł Szopa. Informacje w tej sprawie potwierdził już minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Przypomnijmy, że minionym tygodniu twórca marki Red is Bad został zatrzymany na Dominikanie. Co go teraz czeka?

Paweł Szopa przyleciał do Polski

"Informuję, że Paweł S. jest już w Polsce i pozostaje w dyspozycji polskich prokuratorów. Na jutro zostały zaplanowane czynności z jego udziałem" - przekazał w środowy wieczór Adam Bodnar za pośrednictwem platformy X.

O tym, że Szopa jest w drodze do Polski, powiedział wcześniej w środę wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek. - Wraca do Polski przy wsparciu polskiego państwa, polskich policjantów, którzy namierzyli go w Dominikanie - przekazał w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

Rzeczniczka Prokuratora Generalnego prok. Anna Adamiak informowała natomiast, że wobec Szopy po przekroczeniu polskiej granicy zastosowane będzie postanowienie sądu o tymczasowym aresztowaniu na 30 dni.

O co chodzi w sprawie Pawła Szopy?

Podejrzany w sprawie nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) Paweł Szopa - biznesmen, twórca marki Red is Bad - został zatrzymany w piątek w Dominikanie. O wydaniu postanowienia o przedstawieniu zarzutów b. szefowi RARS Michałowi K. i Pawłowi Szopie w sprawie nieprawidłowości w RARS Prokuratura Krajowa informowała w sierpniu. Chodzi o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Od 10 października Szopa był poszukiwany czerwoną notą Interpolu. Wcześniej wystawiono za nim list gończy i europejski nakaz aresztowania.

Portal Onet pisał w czerwcu, że "za czasów PiS władze zawarły z twórcą marki odzieżowej »Red is Bad« Pawłem Szopą swoisty sojusz, służący wyprowadzaniu publicznych pieniędzy na nieopisaną dotąd skalę", a "dla ekipy (b. premiera Mateusza) Morawieckiego przedsiębiorca stał się dostawcą wszystkiego - od sprzętu ochronnego w pandemii po agregaty prądotwórcze podczas wojny".

Według portalu tylko w ciągu trzech lat na konta Szopy trafiły przelewy na 0,5 mld zł, zamówienia z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych dostawał bez przetargu; od połowy ubiegłego roku sprawę badała rzeszowska delegatura CBA, a biura RARS i spółek przedsiębiorcy zostały przeszukane w grudniu.

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w RARS wszczęto 1 grudnia 2023 r. Prowadzi je Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Dotyczy ono m.in. przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez pracowników RARS podczas organizowania i realizowania zakupu towarów, a tym samym działania na szkodę interesu publicznego od 23 lutego 2021 r. do 27 listopada 2023 r. w Warszawie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Rozmowa prof. Dudka z Mateuszem Morawieckim o partii Ziobry, Andrzeju Dudzie i łamaniu praworządności | Dudek o Polityce