Picasso zostawił w warszawskim mieszkaniu rysunek

i

Autor: google street view / Wikipedia domena publiczna (kółeczko 1), Jestem z Woli fb (kółeczko 2)

Niezwykłe miejsca

Picasso odwiedził mieszkanie w Warszawie i zostawił w nim rysunek. Potem został zamalowany

2025-04-30 14:23

Pablo Picasso to jeden z najwybitniejszych artystów XX wieku. Hiszpański przedstawiciel sztuk plastycznych miał też w swoim życiu związki z Warszawą. Po jednym z nich został ślad w postaci rysunku na ścianie prywatnego mieszkania. To niezwykła historia.

Pablo Picasso pozostawił w Warszawie rysunek

Hiszpański artysta-plastyk Pablo Picasso zapisał się w dziejach światowej sztuki jako jeden z najważniejszych twórców XX wieku. Jednak nie wszyscy wiedzą, że w blisko 92-letnim życiu twórcy był też polski epizod.

W sierpniu 1948 roku Picasso przyjechał do naszego kraju, aby wziąć udział w Światowym Kongresie Intelektualistów w Obronie Pokoju odbywającym się we Wrocławiu. Przy okazji odwiedził też m.in. podnoszącą się z wojennych ruin Warszawę, gdzie podarował Muzeum Narodowemu swoją kolekcję ceramiki.

Podczas pobytu w stolicy Helena i Szymon Syrkusowie, znajomi Picassa, którzy oprowadzali go po Warszawie zabrali artystę na budowane osiedle mieszkaniowe na Kole na Woli. Picasso oglądając nieukończone bloki, wszedł do jednego z nich, gdzie w jednopokojowym mieszkaniu z kuchnią narysował węglem na jednej ze ścian, od sufitu do podłogi, rysunek warszawskiej Syrenki. 

Syrenka Picassa różniła się od tej znanej jako symbol stolicy - miała w prawym ręku młot zamiast miecza, co miało symbolizować powojenną ideologię pacyfizmu.

Przeczytaj też o warszawskiej kawiarni, którą odwiedzał Pablo Picasso podczas pobytu w Polsce

Picasso utrapieniem

Wkrótce do mieszkania wprowadziło się młode małżeństwo, które początkowo cieszyło się z tak niezwykłej atrakcji w swoim lokum, jednak z czasem straciło zapał. Trudno się zresztą dziwić, bo do mieszkania pod adresem ul. Deotymy 48 m. 24 (obecnie - ul. ks. J. Sitnika 4) waliły prawdziwe tłumy - w tym wycieczki szkolne, czy przywódcy państwa z Bierutem na czele. Jednego dnia przez wolskie mieszkanie potrafiło się przewinąć nawet 400 osób.

Po kilku latach właściciele mieszkania zwrócili się do władz spółdzielni z prośbą o przeniesienie lub usunięcie dzieła, które nie pozwalało im normalnie żyć we własnym domu. Prośbę tę - ku rozpaczy miłośników sztuki - uwzględniono i w 1953 roku najęty malarz pokojowy zamalował dzieło Picassa.

Wiele lat później, w 2019 roku nowi właściciele mieszkania na Woli zapragnęli odtworzyć historyczny rysunek. Przy pomocy dwóch stołecznych artystek farbami udało się namalować obraz na podobieństwo dzieła Picassa. Dostęp do lokalu, w którym się znajduje nie jest jednak tak prosty jak przed laty - aby zobaczyć odtworzone dzieło Picassa w oryginalnym miejscu należy wypatrywać specjalnych wycieczek organizowanych przez Wolskie Centrum Kultury.

Wystawa Pablo Picasso w Warszawie - zobacz zdjęcia:

Kolejkowo Warszawa, czyli miniaturowa stolica Polski w pigułce