Spis treści
- Pierwsza pustelniczka na Mazowszu
- Pustelnik - kim jest? Czym się różni od zakonnika?
- Jak wygląda codzienne życie pustelnika?
- Droga do zostania pustelnikiem
Pierwsza pustelniczka na Mazowszu
W niedzielę 2 lutego w bazylice katedralnej w Płocku siostra Marta złożyła śluby pustelnicze i w ten sposób rozpoczęła nową życiową drogę. Było to uroczyste zwieńczenie procesu, który trwał w jej życiu od jedenastu lat. To wtedy przyszła pustelniczka zainteresowała się tą formą życia duchowego, a od pięciu lat przygotowywała się do tego powołania.
Siostra Marta zgłębiała swoje powołanie w Pustelni Elizeusza na terenie parafii Kościoła Św. Trójcy w Winnicy koło Nasielska. Przybywają tam ludzie z całej Polski, którzy chcą pobyć w ciszy i samotności. To właśnie tam siostra Marta umocniła się w postanowieniu o duchowej drodze pustelniczki.
Co ciekawe, przypadek siostry Marty jest wyjątkowy, bo nie wywodzi się ona z żadnego zakonu (a zazwyczaj tak wygląda droga rozwoju pustelników) i była dotąd osobą świecką.
Pustelnik - kim jest? Czym się różni od zakonnika?
Choć pustelnicy obecni są w chrześcijaństwa od jego początku, to wiedza na temat tej formy życia duchowego nie jest powszechnie znana. Tym bardziej ciekawy jest więc przypadek siostry Marty, która zdecydowała się na tę drogę jako pierwsza w historii diecezji płockiej (obecnie w całej Polsce jest zaledwie kilkanaście takich osób).
Jak będzie wyglądała jej codzienność? Opowiedziała o tym portalowi eska.pl za pośrednictwem swojego opiekuna duchowego ks. Bogdana Kołodziejskiego.
Na wstępie siostra prosi, aby nie mylić życia pustelniczego z zakonnym. Te różnią się bowiem zasadniczo. Przede wszystkim każdy zakon ma swój charyzmat, czyli główne zadanie, które realizuje. Np. dominikanie są zakonem, który przede wszystkim ma głosić Słowo Boże, a więc skupiają się na prowadzeniu rekolekcji, głoszeniu kazań i katechez.
W przypadku pustelników kluczowe jest odizolowanie się od świata i całkowite oddanie budowaniu relacji z Bogiem. Pustelnicy żyją w pewien sposób poza społeczeństwem i samym swoim istnieniem są znakiem dla świata przypominającym ludziom o istnieniu Boga.
Jednak nie można mylić pustelników z rekluzą. Rekluza to osoba, która ślubuje milczenie, a nawet nieopuszczanie swojej celi do końca życia. W przypadku pustelników nie ma takiego wymogu.
Jak wygląda codzienne życie pustelnika?
Pustelnik żyje poza społeczeństwem i ogranicza swoje kontakty z ludźmi do minimum, ale to nie znaczy, że zupełnie zamyka się na świat. Jak zapewnia siostra Marta, jest ona otwarta na ludzi szukających Boga, którzy potrzebują duchowej rozmowy.
Codzienny dzień z życia siostry Marty wyznaczać będzie przyjęta przez nią reguła, która koncentruje się wokół modlitwy, pracy i ciszy. W część dni nie będzie kontaktowała ze światem zewnętrznym i spędzi je w ciszy i skupieniu. Jednak będą również takie dni, kiedy siostrę Martę będzie można zobaczyć na ulicy, w drodze do kościoła, czy nawet w sklepie.
Gdzie będzie mieszkała siostra Marta? Jej domem będzie pustelnia (cela) przygotowana w kaplicy Dobrego Pasterza w Białobrzegach, na terenie parafii pw. św Anny w Miszewie Murowanym w diecezji płockiej.
Oprócz modlitwy siostra Marta zajmować się będzie także rękodziełem: plecieniem różańców, wytapianiem świec czy gruntowaniem desek pod ikony. To będzie jej główne źródło utrzymania obok jałmużny.
Intencje modlitewne można przekazywać siostrze Marcie osobiście lub listownie adresując je na parafię w Miszewie Murowanym.
Droga do zostania pustelnikiem
Siostra Marta wywodzi się z parafii św. Jana Pawła II w Pułtusku. - Nie byłam członkiem żadnego zakonu, a pierwszy habit przyjęłam dopiero w dniu pierwszych ślubów. Natomiast nie jest tak, że to powołanie zrodziło się we mnie z dnia na dzień. Swojej drogi pójścia za Bogiem szukałam od kilkunastu lat, a od ostatnich dziewięciu było dla mnie jasne, że Bóg zaprasza mnie na pustelnie - opowiedziała portalowi eska.pl siostra Marta.
Przez cały ten czas przygotowywała się do powołania pustelniczego przez duchowe towarzyszenie z ojcem duchownym, rozmowy z biskupami, a także formację życia pustelniczego w Kaliszu. Napisała tam regułę, wedle której zamierza żyć i którą zatwierdził biskup płocki.
W dniu ślubów (relacja z nich znajduje się tutaj) nowa pustelniczka przyjęła także nowe imię - Marta Maria od Trójcy Świętej.
W Polsce pustelnikiem może zostać zarówno osoba świecka, jak i duchowa. Warunkiem jest ukończenie 30. roku życia i odbycie długotrwałego przygotowania, które może zająć nawet dziesięć lat.
Pierwsze śluby pustelnicze w diecezji płockiej w historii 2.02.2025: