Wierzenia i religie

Pierwsza pustelniczka na Mazowszu złożyła swe śluby. Jak wygląda życie pustelnika w XXI wieku w sercu Polski?

2025-02-04 16:57

Siostra Marta z Pułtuska została pierwszą pustelniczką w historii Mazowsza i diecezji płockiej. Ta wyjątkowa forma oddania się Bogu jest tak stara jak chrześcijaństwo, a jednak niewiele osób się na nią decyduje. Na czym polega bycie współczesnym eremitą?

Spis treści

  1. Współcześni polscy pustelnicy
  2. Kim jest siostra Marta? Kiedy złożyła swe śluby?
  3. Jak będzie wyglądało życie pierwszej pustelniczki na Mazowszu?

Współcześni polscy pustelnicy

Pustelnicy w XXI wieku, w środku Polski? Wydaje się to dość abstrakcyjne, a jednak w naszych przebodźcowanych, pełnych ciągłego biegu czasach niektórzy decydują się obrać taką drogę życiową. Dowodzi tego przykład siostry Marty, która w niedzielę, 2 lutego złożyła swe śluby i została pierwszą eremitką w historii diecezji płockiej.

Eremitką, czyli...? Jak tłumaczy internetowy słownik, termin ten oznacza człowieka, który żyje w odosobnieniu szczególnie z pobudek religijnych. Dokładnie taki los czeka teraz siostrę Martę. Jest to jej dobrowolna decyzja. Wyjaśniła ją, odnosząc się do Boga:

"To On mnie zaprosił do takiego życia. Sama z siebie nie byłabym w stanie podjąć tej decyzji" - powiedziała siostra, cytowana przez Katolicką Agencję Informacyjną.

W całej Polsce żyje obecnie zaledwie kilkanaście takich osób. Pustelnikiem może zostać zarówno osoba świecka, jak i duchowa. Warunkiem jest ukończenie 30. roku życia i odbycie długotrwałego przygotowania, które może zająć nawet dziesięć lat.

Kim jest siostra Marta? Kiedy złożyła swe śluby?

Siostra Marta wywodzi się z parafii św. Jana Pawła II w Pułtusku. Pragnienie rozpoczęcia życia pustelniczego dojrzewało w niej od lat jedenastu, a od pięciu gorliwie przygotowywała się do tego wymagającego zadania.

Swe śluby s. Marta złożyła w niedzielę 2 lutego, w Dzień Życia Konsekrowanego w bazylice katedralnej w Płocku. Podczas tej wyjątkowej uroczystości biskup Szymon Stułkowski skomentował wybór kobiety tymi słowami:

- Jestem przekonany, że to nie jest ucieczka od świata, ale odpowiedź na powołanie, które daje Pan Bóg – powiedział w homilii hierarcha cytowany przez KAI. Biskup zaznaczył także, iż brak jest dowodów na obecność pustelników na Mazowszu i Ziemi Dobrzyńskiej w przeszłości.

Jak będzie wyglądało życie pierwszej pustelniczki na Mazowszu?

Nowe pustelnicze życie siostra Marta wieść będzie w parafii w Miszewie Murowanym (powiat płocki, gmina Bodzanów). Można jej tam będzie powierzać intencje modlitewne, ale również swoja modlitwą wspierać jej pustelnicze powołanie.

Codzienne życie nie będzie z pewnością dla pustelniczki łatwe. Pustelnictwo to forma życia duchowego, której istotą jest całkowite oddanie się Bogu i rezygnacja ze wszystkich pokus zewnętrznych. Siostra Marta nosić będzie czarny habit, na którym wyhaftowane są na jej prośbę trzy serca – Jezusa, Maryi i św. Józefa. Pustelniczka napisała również regułę, według której będzie żyć. Jej codzienność wypełnią modlitwy, nocne czuwania oraz rękodzieło – m.in. wyrób świec i różańców.

Pierwsze śluby pustelnicze w historii diecezji płockiej 2.02.2025:

Zakonnice zorganizowały turniej piłkarski. W zbożnym celu oczywiście