14 marca przy placu Hallera otworzyło się muzeum osiedla Praga II, które jest w całości poświęcone przeszłości tej okolicy. Twórcą tego miejsca jest praski radny Kamil Ciepieńko.
"Idea budowy muzeum powstała już w roku 2018. Wtedy przygotowałem pierwszą książkę o osiedlu Praga II i już wtedy wiedziałem o tym, że będzie to szerszy projekt. Zresztą prowadzę także archiwum osiedla Praga II i przez te lata zebraliśmy ponad 200 zdjęć, a także wiele innych artefaktów. Uznałem, że trzeba to pokazać i stąd pomysł wystawy" - mówi Radiu Eska pomysłodawca muzeum Kamil Ciepieńko.
Osiedle Praga II ma własne muzeum. Co tam zobaczymy?
Muzeum mieści się przy pl. generała Józefa Hallera 6 w pustostanie, w którym w latach 60. XX wieku działały legendarne Delikatesy. Obecnie lokal jest opuszczony, dlatego dzielnica postanowiła wykorzystać go na potrzeby wystawy. W środku znajdziemy około 60 eksponatów. Są to głównie przedmioty codziennego użytku z lat 60. i 70., takie jak aparat Smenta 8 czy maszyna kalkulacyjna KR-13.
"Najciekawszą rzeczą moim zdaniem są plany zaworów. Miały one w latach 50. ratować życie mieszkańców na osiedlu, które miało być zbombardowane w czasie wojny nuklearnej. Warto wiedzieć, że Praga II ma też swoją drugą twarz, podziemną, czyli schrony, tunele i tajemnicze miejsca" - mówi Radiu Eska pomysłodawca muzeum Kamil Ciepieńko.
Jak podkreśla radny, wiele eksponatów zostało przekazanych do muzeum przez mieszkańców, dlatego nie są to przedmioty nowe i mają widoczne ślady użytkowania. Wystawa jest uzupełniona również przez dokumenty pochodzące z archiwum urzędu dzielnicy.
"Udało nam się dotrzeć przez archiwum urzędu dzielnicy do archiwalnych dokumentów z lat 50. i 60., są tam różnego rodzaju dokumenty, ale jest też donos na bliżej nieokreśloną budkę, która została prawdopodobnie postawiona nielegalnie. Chyba się tym zajęto, ale co ciekawe nieskutecznie, bo ta budka widnieje na jednym ze zdjęć z lat 60., więc chyba jednak właściciel wyszedł z tego obronną ręką" - mówi Radiu Eska pomysłodawca muzeum Kamil Ciepieńko.
Nowe muzeum w Warszawie. Ile kosztuje wstęp?
Osiedla Praga II powstało w latach 60. i 70 XX wieku. Obejmuje takie ulice jak: 11 Listopada, Ratuszowa, Jagiellońska czy Starzyńskiego. Wstęp do muzeum jest bezpłatny Jest ono otwarte w czwartki od 14 o 19 i w soboty od 11 do 14.
Muzeum osiedla Praga II - zobacz zdjęcia