Spis treści
- Tramwaj do Wilanowa gotowy 29.10.2024
- Uruchomienie tramwaj na Wilanów - historyczna chwila
- Tramwaj do Wilanowa - trasa, ile trwała budowa, czas, kiedy ostateczny koniec
Tramwaj do Wilanowa gotowy 29.10.2024
Po ponad dwóch latach intensywnych prac i opóźnieniach udało się ukończyć sztandarową inwestycję ratusza, czyli słynny tramwaj do Wilanowa. We wtorek 29 października, o świcie pierwszy tramwaj pasażerski o numerze "16" dojechał do krańca nowej trasy ulokowanej u zbiegu al. Rzeczypospolitej i Branickiego.
Historyczny tramwaj wyjechał o godzinie 3.46 z zajezdni Mokotów, a na Wilanów dotarł o 4.26.
Z kolei przed godziną 8 rano na krańcu szlaku tramwajowego w Miasteczku Wilanów odbyło się oficjalne otwarcie i konferencja prasowa z udziałem prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Podkreślił on, że teraz mieszkańcy Wilanowa dostaną się do centrum dwa razy szybciej niż komunikacją autobusową, a tramwaje przewiozą trzykrotnie więcej pasażerów.
Uruchomienie tramwaj na Wilanów - historyczna chwila
Mimo ponurej, deszczowej pogody i mgły na wydarzeniu pojawiło się bardzo wielu oficjeli. Wszyscy zdają sobie sprawę z historyczności tej chwili. Odetchnąć może zwłaszcza Rafał Trzaskowski. Zaliczający opóźnienia, przedłużający się remont, który skutecznie utrudniał życie mieszkańcom południowych dzielnic miasta był wykorzystywany jako polityczne oręże do uderzeń w obecnego włodarza stolicy.
Tramwaj do Wilanowa to powrót do korzeni, a więc stanu rzeczy sprzed kilku dekad, gdy do tej części stolicy jeździły tramwaje. Decyzją ówczesnych zarządców miasta, tramwaje były już przeżytkiem i zlikwidowano połączenie na obrzeża Warszawy. Obecnie, wraz z gwałtownym rozwojem dzielnicy, związanej między innymi z rozrastającym się Miasteczkiem Wilanów, przyłączenie do miejskiej siatki tramwajów Wilanowa wydawało się kluczowe.
Tramwaj do Wilanowa - trasa, ile trwała budowa, czas, kiedy ostateczny koniec
Trasa tramwaju do Wilanowa rozpoczyna się na skrzyżowaniu ul. Puławskiej i Goworka na Mokotowie. Następnie prowadzi ul. Goworka i Spacerową w kierunku dolnego Mokotowa, potem prosto ul. Belwederską i Sobieskiego aż do terminala końcowego w Miasteczku Wilanów. Terminal końcowy przeznaczony dla dwukierunkowych tramwajów znajdzie się u zbiegu al. Rzeczypospolitej i Branickiego.
Nową trasą pojadą linie 14 i 16, a po wybudowaniu odnogi na Stegny także linia 19. Zgodnie z założeniem tramwaj na przystanku ma się pojawiać co dwie, poza godzinami szczytu co trzy, a w weekendy co cztery minuty. Docelowy czas dojazdu z Wilanowa do Śródmieścia ma wynieść poniżej 30 minut.
Co istotne, uruchomienie regularnych tramwajów pasażerskich na nowej trasie nie kończy całości prac budowlanych. Te mają trwać na całej długości trasy jeszcze co najmniej przez rok. W związku z tym póki co utrudnienia dla mieszkańców południowych dzielnic Warszawy nie znikną, a i czas przejazdu tramwajem będzie nieco dłuższy niż ostatecznie.
Budowa tramwaju rozpoczęła się w sierpniu 2022 roku. Pierwotnie pierwsze tramwaje miały nią pojechać na początku 2024 roku.
Łączny koszt tej inwestycji wyniósł 1 mld 190 mln zł, przy dofinansowaniu unijnym w wysokości 555 milionów zł.
Zobacz zdjęcia z otwarcia trasy tramwajowej na Wilanów: