Plac Bankowy to miejsce kojarzone z instytucjami, które się przy nim znajdują, takimi jak urząd miasta i urząd wojewódzki. Jest tam jednak także sporo punktów usługowych i handlowych, to również ważny węzeł komunikacyjny stolicy i część historycznego centrum miasta. W bliskim otoczeniu placu znajduje się Ogród Krasińskich, plac Teatralny, Ogród Saski, a nieco dalej jest Stare Miasto, Trakt Królewski czy przebudowywany plac Defilad.
Plac Bankowy zostanie przebudowany
Miasto uważa, że to reprezentacyjne miejsce jest zbyt betonowe, a za mało zielone, dlatego ogłosiło, że plac Bankowy przejdzie metamorfozę. Jak zaznaczają urzędnicy, nowe zagospodarowanie tej przestrzeni ma wpisywać się we współczesne myślenie o projektowaniu. By osiągnąć swój cel, miasto chce zaczerpnąć języka u mieszkańców, dlatego organizuje w tej sprawie konsultacje w formule warsztatów urbanistycznych charrette. Pierwsze spotkanie ma odbyć się już 4 listopada.
"Zmieniamy ulice i place Warszawy w ramach Nowego Centrum Warszawy. Teraz przyszła kolej na plac Bankowy. To bardzo ruchliwy węzeł komunikacyjny i przesiadkowy. Jak zmienić i poprawić przestrzeń tego placu? Jak wydobyć jego piękno, wszystkie walory historyczne i turystyczne? Przestrzeń placu powinna być miejscem codziennych spotkań i spacerów, a nie tylko uroczystych wydarzeń przy pomniku Stefana Starzyńskiego czy bardzo szybkich przesiadek. Czy i jak da się ograniczyć ruch kołowy? Gdzie posadzić drzewa? Lepszej wizji dla placu Bankowego będziemy szukać wspólnie z mieszkankami i mieszkańcami naszego miasta na warsztatach projektowych" – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.
Jak wziąć udział w konsultacjach?
- Nie obowiązują zapisy. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.
- Do 31 października można wypełnić formularz i podzielić się swoją opinią.
- Spotkania odbędą się od 4 do 22 listopada. Warsztaty poprowadzą ekspertki i eksperci z pracowni MAU pod kierownictwem Macieja Mycielskiego.
- Wydarzenie dodatkowe, dla wszystkich, to spacer prowadzony przez Dariusza Bartoszewicza i zespół pracowni MAU w sobotę 4 listopada 2023, w godzinach 11:00–13:00. Zbiórka przy fontannie przed kinem Muranów.
Harmonogram warsztatów charrette:
- poniedziałek, 6 listopada, godz. 17:00-20:30 (17:00-18:00 otwarcie warsztatów – wprowadzenie; 18:00-20:30 sesja warsztatowa pt. „Jaki plac?” przy stołach wraz z ekspertami i przedstawicielami Urzędu m.st. Warszawy;
- wtorek, 7 listopada, godz. 16:00-18:00 (punkt konsultacyjny);
- poniedziałek, 13 listopada, godz. 17:00-20:30 (prezentacja wstępnej koncepcji, dyskusja, praca warsztatowa przy stołach wraz z ekspertami i przedstawicielami Urzędu m.st. Warszawy);
- wtorek, 14 listopada, godz. 16:00-18:00 (punkt konsultacyjny);
- środa, 22 listopada, godz. 17:00-20:00 (prezentacja wniosków i koncepcji warsztatowej placu Teatralnego, wystawa).
Wszystkie prezentacje, sesje warsztatowe i punkt konsultacyjny odbywają się w sali konferencyjnej na poziomie -2 w budynku Widok Towers przy Alejach Jerozolimskich 44. Wejście do niej możliwe jest od strony Rotundy poprzez kancelarię ogólną Urzędu Miasta, schodami ruchomymi lub windą po prawej stronie wejścia.
EU Mies Award 2024: warszawskie nominacje do architektonicznego Oscara