Plac Centralny przejdzie metamorfozę. Zielona przestrzeń w środku Warszawy za 61 mln złotych

2023-02-21 9:43

Warszawa chce zadbać o zieloną przestrzeń w centrum miasta. Łączy się to jednak z dużym kosztami. Za powiększenie parku Świętokrzyskiego o fragment placu Defilad zapłacić trzeba będzie nawet do 61 mln złotych.

Wszystkie te koszty miasto stołeczne poniesie po to, by wreszcie sprzed głównego wejścia do Pałacu Kultury i Nauki zniknęła część asfaltu i betonu, a w zamian pojawiło się tam ponad sto drzew i tysiące krzewów. Wizje i wizualizacje robią wrażenie, podobnie jak gigantyczne koszty realizacji tego projektu.

Budowa placu Centralnego to kolejny element zmian w ramach programu Nowe Centrum Warszawy. Koncepcja przebudowy pl. Defilad na osi ul. Złotej zakłada, że przed Pałacem Kultury i Nauki powstanie miejsce na codzienne spotkania mieszkańców i organizację wydarzeń kulturalnych. Przytłaczająco duża, betonowa przestrzeń ma zostać przerobiona na bardziej kameralny plac, który będzie wspaniałą atrakcją w centrum miasta.

Czytaj także: Park Żerański na Białołęce. Strefa wypoczynku powstanie do 2025 roku?

Zielona inwestycja miasta stołecznego Warszawy

Hasłem przewodnim tego przedsięwzięcia, które będzie kosztowało nawet ponad 61 mln złotych to: "Budowa placu centralnego". W praktyce kryje się za tym powiększenie parku Świętokrzyskiego o fragment pl. Defilad.

W przetargu na jego realizację wpłynęło aż 5 ofert, które mieszczą się w przedziale od 61,2 do 73,3 mln zł. Zarząd Dróg Miejskich m.st. Warszawy już rozpoczął analizę nadesłanych propozycji, a rozstrzygnięcie powinno zapaść w ciągu kilku tygodni. Od momentu podpisania umowy wybrany wykonawca będzie miał na realizację inwestycji 60 tygodni, czyli około 14 miesięcy.

Park Świętokrzyski został założony w latach 50. ubiegłego wieku, w czasie budowy Pałacu Kultury i Nauki w stolicy. Zasadzono wtedy 400 drzew i 7 tys. krzewów. Nowa przestrzeń otoczy również kontrowersyjne Muzeum Sztuki Nowoczesnej. 

- Przyszły wykonawca przeprowadzi metamorfozę, której głównym założeniem jest stworzenie zielonej przestrzeni w samym centrum Warszawy. Ubędzie betonu i asfaltu, pojawi się ponad 100 nowych drzew, tysiące krzewów, trawniki oraz miejsce z wodą - piszą urzędnicy. Trzymamy kciuki za ten projekt i ozdobienie miasta większą ilością zieleni i natury.

Czytaj także: Nowy park kieszonkowy w Warszawie. Posadzono 2500 roślin na Pradze-Południe

Błonia w Niepołomicach zmieniły swoje oblicze. Tak wygląda nowy park sensoryczny. To jedyne takie miejsce w województwie.