Z Warszawy

Plac Konstytucji kiedyś i dziś. Jak zmieniło się to miejsce w Warszawie?

2024-05-06 14:01

Budowany w latach 1950-52 r., a oficjalnie oddany do użytku 22 lipca 1952 r. plac Konstytucji miał pierwotnie służyć jako centralny punkt defilad państwowych. Jak zmieniał się na przestrzeni lat?

Plac Konstytucji, nazwany tak dla upamiętnienia Konstytucji 3 maja, jest ciekawym reliktem socrealistycznej wizji przestrzeni miejskiej. Na przestrzeni lat pewne elementy zmieniły się, ale jak bardzo różni się dzisiejszy plac od tego z lat 50-tych?

Krótko o historii placu Konstytucji

Centralny plac Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej, zwanej popularnie MDM, założony w 1952 r. jest otoczony wysokimi 6- i 7-piętrowymi budynkami z licznymi sklepami, restauracjami, kawiarniami oraz z trzema lotniczymi biurami podróży i Polskim Biurem Podróży "ORBIS". Na potrzebę projektowania MDM-u wyburzono przedwojenne, zniszczone budynki, tworząc pustą przestrzeń dla placu Konstytucji. 

Na rogu placu i Waryńskiego powstał hotel MDM; całość elewacji zdominowana jest przez trzy okazałe kandelabry. Centralną część placu zajmuje parking samochodowy. Plac Konstytucji leży przy jednej z głównych osi komunikacyjnych wschód-zachód, biegną tędy linie tramwajowe i autobusowe.

Plac Konstytucji i jego charakterystyka

Jak możemy dowiedzieć się z portalu Bryła.pl, architektura budynków mieszkalnych i hotelu MDM jest przykładem socrealistycznej wizji artystycznej. Styl placu Konstytucji jest zaprojektowany na wzór radzieckiej architektury lat 40. Monumentalne budynki, bogaty wystrój, szerokie podcienia na parterze. Plan budowy przewidywał też obecność licznych lokali usługowych, w tym restauracji czy sklepów przemysłowych i spożywczych. Dzielnica miała być funkcjonalna i samowystarczalna.

Obecnie plac Konstytucji jest niezwykle popularnym miejscem, w którym znajdziemy wiele lokali gastronomicznych. W okolicy znajduje się Muzeum życia w PRL. Współczesny plac Konstytucji jest podziwiany za ciekawą architekturę i uważany za nieodłączny obiekt Warszawy.

Warszawa kontrastów. Bloki z wielkiej płyty obok szklanych wieżowców