Spis treści
- Czy PO podniesie po wyborach wiek emerytalny?
- Dodatkowe emerytury: 13. i 14 emerytura. Czy PO je zlikwiduje?
Czy PO podniesie po wyborach wiek emerytalny?
Wiele osób obawia się, że po przejęciu władzy w Polsce przez Platformę Obywatelską, wiek emerytalny zostanie ponownie podwyższony. Przypomnijmy: Zgodnie z reformą przygotowaną przez rząd PO-PSL, od 2013 roku wiek emerytalny miał wzrastać co kwartał o miesiąc – dla mężczyzn miał wynieść 67 lat w 2020 r., a dla kobiet - w 2040 r. Zmiany zatrzymał rząd PiS: od 1 października 2017 r. wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
Czy Polacy pod rządami PO będą musieli pracować dłużej? Na to pytanie odpowiedział w rozmowie z businessinsider.com.pl główny doradca Platformy Obywatelskiej ds. gospodarczych i programowych Andrzej Domański.
- Nie ma mowy o żadnym obligatoryjnym podwyższaniu wieku emerytalnego - zadeklarował doradca Donalda Tuska, zastrzegając przy tym, że PO "będzie tworzyć warunki do tego, aby Polakom opłacało się dłużej pracować. By dłuższa praca istotnie zwiększała wysokość emerytury".
Domański przyznał, że podwyższenie wieku emerytalnego "nie ma akceptacji w społeczeństwie i nie ma szans realizacji". - Dla nas temat jest zamknięty - podsumował.
Dodatkowe emerytury: 13. i 14 emerytura. Czy PO je zlikwiduje?
Co w takim razie z 13. i 14. emeryturą? - Tak jak powiedzieliśmy, konkretne rozwiązania w tym zakresie, które zostały wprowadzone, na pewno po przejęciu przez nas władzy nie zostaną uchylone. Można zastanawiać się nad zachętami do dłuższej pracy, natomiast nie będzie odwrotu od 13. i 14. emerytury - zadeklarował Domański.
Doradca PO był dopytywany także o sposoby na uzdrowienie systemu emerytalnego w Polsce, tak aby za 20-30 emeryci mieli godziwe świadczenia. - Nie wydarzy się to bez aktywizacji zawodowej pracowników, bez inwestycji w gospodarce, które będą wspierały cały system. "Babciowe" jest świetnym przykładem takiego działania. Jeżeli więcej kobiet zacznie odprowadzać składki, system zusowski będzie w lepszej kondycji. To proste - ocenił.
- Zdajemy sobie sprawę z wyzwań, jakie stoją przed systemem emerytalnym. To nie są zresztą wyłącznie polskie wyzwania. Przed podobnymi problemami stoi większość systemów w Europie Zachodniej. Praca musi się opłacać. Musi być także stabilna i przewidywalna – tak by zapewnić poczucie bezpieczeństwa pracującym. Trzeba tworzyć do tego odpowiednie warunki. Program PO jest właśnie o tym. Proponowane przez Donalda Tuska obniżenie podatków poprzez podniesienie kwoty wolnej od podatku stworzy dodatkowy impuls do tego, aby więcej osób chciało pracować. Musimy działać na rzecz poprawy demografii (...) - podsumował Domański w rozmowie z businessinsider.com.pl.