Cuda Polski 2024 - ruszyła kolejna edycja plebiscytu
Za plebiscytem Cuda Polski 2024 stoi magazyn "National Geographic Traveler". Jego celem jest promowanie podróży wewnątrz kraju i odkrywanie prawdziwych perełek, także tych z najbliższego sąsiedztwa. Do wyboru w głosowaniu jest aż 48 kandydatów z wszystkich województw.
- W ubiegłym roku w naszym plebiscycie wzięło udział ponad 120 tys. osób. To pokazuje, jak bliskie sercom Polek i Polaków są mniej znane miejsca w Polsce. Wierzymy, że w tym roku - wraz z 48 nowymi kandydatami na nowe cuda Polski - zachęcimy jeszcze więcej osób nie tylko do poparcia pereł swojego regionu, ale również do odwiedzenia mniej sobie znanych części naszego kraju - powiedział Łukasz Załuski, redaktor naczelny "National Geographic Polska".
Głosowanie w plebiscycie potrwa do 5 czerwca, a jego wyniki zostaną ogłoszone pięć dni później. Internauci mogą wybierać swoich faworytów poprzez dedykowaną stronę internetową. Zwycięzca z każdego województwa może być tylko jeden.
Cuda Polski 2024 - nominacje w woj. mazowieckim:
Pierwszym z nominowanych miejsc w woj. mazowieckim jest Wzgórze Tumskie w Płocku. To 53-metrowa skarpa nad Wisłą, z której szczytu rozciąga się piękny widok na rzekę. - Widać lewobrzeżną część Płocka - Radziwie z portowymi dźwigami stoczni rzecznej i monumentalnym budynkiem elewatora, a w oddali - lasy Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego, w których jest kilkadziesiąt jezior i małych zbiorników wodnych, a także wiele ośrodków wypoczynkowych. Jest to naturalne zaplecze weekendowe i urlopowe płocczan oraz turystów, w szczególności z Warszawy i Łodzi - czytamy na stronie internetowej Urzędu Miasta Płocka. Na odwiedzających czeka tam wiele alejek spacerowych, punkty widokowe, park, amfiteatr oraz oczywiście zabytki, m.in. bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Nominację zdobyła także Nadbużańska Kraina Spokoju. Gdzie dokładnie leży? - To obszar na styku województw: mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego, na terenach Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego i Podlaskiego Przełomu Bugu - wyjaśniła Izabela Stelmańska, prezes Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Na miejscu turyści mogą wypocząć wśród natury, zwiedzać czy udać się na spływ kajakowy.
Ostatnia nominacja trafiła do Dzielnicy Wisła w Warszawie, czyli stołecznego odcinka rzeki. Tam na odwiedzających czekają plaże, lokale, muzea. Zainteresowani mogą przepłynąć się kajakiem lub promem, skorzystać z pływającej sauny fińskiej, wybrać na przejażdżkę rowerową.