Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Pexels / Almighty Shilref

Po serii gwałtów w "taksówkach" na aplikację, policja wypuściła film skierowany do kobiet

2022-11-21 9:35

Stołeczni policjanci rozpoczynają kampanię społeczną pod hasłem "Świadomość", która ukierunkowana jest na ograniczenie przestępstw na tle seksualnym w przewozach "na aplikację". Na co warto zwrócić uwagę korzystając z tego rodzaju przewozów?

Molestowanie i napaści w "taksówkach" na aplikację

Stołeczni policjanci rozpoczynają kampanię społeczną pod hasłem "Świadomość", która ukierunkowana jest na ograniczenie przestępstw w przewozach "na aplikację" - poinformował rzecznik Komendanta Stołecznego Policji nadkom. Sylwester Marczak.

"Z naszych obserwacji wynika, że organizowanie kampanii uświadamiających zagrożenie jest kluczem do ograniczenia wszelkiej formy przestępczości, czyli sytuacji niebezpiecznych. Stąd pomysł na zorganizowanie kampanii społecznej, tym razem skierowanej do młodych kobiet, korzystających na terenie garnizonu stołecznego z przewozu osób na tzw. aplikację" - przekazał PAP rzecznik KSP.

Nadkomisarz wskazał, że w związku z tym w poniedziałek Komenda Stołeczna Policji rozpoczyna działania prewencyjne pod hasłem "Świadomość". Jej głównym celem jest ograniczenie przestępstw w przewozach "na aplikację".

"Na ręce rektorów warszawskich uczelni wyższych będą przekazywane listy intencyjne wskazujące na zaistniały problem wraz z grafiką dotyczącą najważniejszych zachowań ograniczających zagrożenie w trakcie korzystania z tego typu przewozu" - wyjaśnił policjant.

Na potrzeby kampanii stołeczni policjanci nagrali film, w którym wystąpiły policjantki służące w Oddziale Prewencji Policji w Warszawie. Każda funkcjonariuszka wskazuje, na co należy zwrócić uwagę przy korzystaniu z przewozów "na aplikację".

Co należy sprawdzić korzystając z przewozu osób?

  • pamiętaj, by sprawdzić, czy pojazd posiada właściwe oznakowanie,
  • zanim wsiądziesz, upewnij się, że to samochód wskazany w aplikacji,
  • nie zapomnij sprawdzić, czy kierowca jest tym samym co wskazany w aplikacji,
  • warto udostępnić trasę przejazdu osobie zaufanej,
  • nie bój się poprosić o zmniejszenie temperatury, ta może wywołać u ciebie senność, możesz też sama uchylić szybę,
  • nie masz obowiązku odpowiadać na pytania kierowcy, przez cały czas możesz prowadzić rozmowę telefoniczną ze znajomą,
  • pamiętaj, że na każdym etapie możesz zrezygnować z usługi przewozu,
  • w razie zagrożenia, nie zastanawiaj się zatelefonuj pod nr alarmowy 112.

"Szczegółowa analiza zdarzeń, które w ostatnich latach miały miejsce na terenie Warszawy i okolicznych powiatów pokazuje, że ostrożność powinny zachować przede wszystkim młode kobiety, często studentki, które wracając do domu ze spotkań, korzystają z tzw. przewozów osób. Dlatego podjęto decyzję, aby w kampanii uwzględnić kierowanie informacji do takich podmiotów jak uczelnie. Zależy nam również, aby wszystkie niebezpieczne zdarzenia, które zaistniały, były zgłaszane policji" - zaapelował.

Rzecznik KSP przekazał też, że od początku tego roku do 15 listopada policjanci odnotowali 22 zdarzenia, w których zostały wykorzystane kobiety. "W porównaniu do tego samego okresu roku minionego to o 8 zdarzeń tego typu więcej. Mamy świadomość, że są to liczby dotyczące zdarzeń zgłoszonych i postępowań prowadzonych jako czyny stwierdzone. Ale wiemy również, że wiele tego typu zdarzeń nie zostało zgłoszonych organom ścigania" - powiedział.

Akcja Świadomość

i

Autor: fot. Policja