Spis treści
- Pociąg do Chorwacji - od kiedy?
- Pociąg do Chorwacji - ile kosztuje bilet? Cennik
- Pociąg do Chorwacji - czas przejazdu, trasa, przystanki
- Rijeka w Chorwacji, historia i atrakcje
Pociąg do Chorwacji - od kiedy?
27 czerwca ruszy połączenie kolejowe z Warszawy do Rijeki w Chorwacji, które będzie obsługiwane przez PKP Intercity - zapowiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak, podkreślając, że połączenie może być alternatywą dla podróży samochodem do Chorwacji. Pociągi będą kursować do końca wakacji, do 29 sierpnia (z Rijeki - na 31 sierpnia.). Odjazdy z Warszawy zaplanowano we wtorek, czwartek, piątek oraz w niedziele.
Pociąg do Chorwacji - ile kosztuje bilet? Cennik
Najtańszy bilet na połączenie Warszawa-Rijeki będzie kosztował 193 zł. Miejsce w wagonie sypialnym (kuszetka) - 301 zł. Sprzedaż biletów ruszy w pierwszym tygodniu czerwca. Pociąg będzie oferować w sumie 172 miejsca - siedzące w 1. i 2. klasie oraz w wagonie sypialnym.
Pociąg do Chorwacji - czas przejazdu, trasa, przystanki
Podróż z Warszawy nad Adriatyk zajmie aż 19 godzin, ale jak zauważył prezes PKP Intercity, czas ten będzie można w przyszłości skrócić o 2-3 godziny.
Pociąg przejedzie przez pięć krajów: Polskę, Czechy, Austrię, Słowenię i Chorwację.
Pociąg wyruszy z Warszawy Wschodniej o godz. 13:44, by dotrzeć następnego dnia do Rijeki o 10:03. Drogę powrotną pociąg rozpocznie o godz. o 18:15, aby dojechać do Warszawy Wschodniej o godz. 14:16.
Trasa pociągu z Polski do Chorwacji (połączenie nie jest jeszcze widoczne na stronie PKP Intercity):
- Warszawa Centralna
- Opoczno Południe;
- Włoszczowa Północ;
- Zawiercie;
- Dąbrowa Górnicza;
- Sosnowiec;
- Katowice;
- Tychy;
- Rybnik;
- Wodzisław Śląski;
- Chałupki;
- Ostrawie (Czechy)
- Brzecławiu (Czechy);
- Wiedniu (Austria);
- Graz (Austria);
- Mariborze (Słowenia);
- Lublanie (Słowenia);
- Rijeka (Chorwacja).
Pociąg z Rijeki do Warszawy wyruszy o godz. 19:00, w stolicy Polski będzie następnego dnia o godz. 13:50.
Rijeka w Chorwacji, historia i atrakcje
Rijeka to trzecie co do wielkości miasto Chorwacji, położone nad Zatoką Rijecką Morza Adriatyckiego, u podnóża masywu Risnjak. Jest stolicą żupanii (odpowiednik województwa) primorsko-gorskiej i głównym portem morskim kraju. W 2021 roku liczyła około 108 622 mieszkańców.
Historia Rijeki sięga czasów starożytnych, kiedy nosiła nazwę Tarsattica. W VII wieku zaczęli osiedlać się tu Chorwaci. W kolejnych wiekach miasto przechodziło pod panowanie węgierskie, a w XV wieku znalazło się pod rządami Habsburgów. W 1723 roku Rijeka została proklamowana "wolnym portem", co przyczyniło się do jej rozwoju. W XIX wieku stała się ważnym ośrodkiem przemysłowym i handlowym. W latach 1920–1924 była niezależnym Wolnym Miastem Fiume. Po II wojnie światowej przyłączono ją do Jugosławii, a od 1991 roku należy do niepodległej Chorwacji.
W 2020 roku Rijeka została Europejską Stolicą Kultury. Miasto słynie z największego w kraju karnawału, który co roku przyciąga tysiące uczestników. Do głównych atrakcji należą:
- Twierdza Trsat z XIII wieku z pięknym widokiem na zatokę,
- Sanktuarium Matki Bożej Trsatskiej – ważne miejsce pielgrzymkowe,
- Teatr Narodowy im. Zajca,
- promenada Korzo – serce miejskiego życia.
Warto odwiedzić również tunel wojskowy z czasów II wojny światowej oraz Muzeum Morskie i Historyczne Chorwackiego Wybrzeża. W Rijece i jej okolicach znajdują się plaże, choć sama Rijeka nie jest typowym kurortem plażowym. Większość plaż znajduje się na obrzeżach miasta i w pobliskich miejscowościach.
Nowe wagony w pociągach PKP Intercity, zdjęcia: