Ile schronów jest w Polsce?
Gdzie w razie napaści lub zbrojnego zagrożenia mogliby ukryć się Polacy? Kiedy obserwujemy od ponad roku to, co dzieje się w Ukrainie, nie sposób nie mieć podobnej refleksji. Z odpowiedzią do rodaków wyszedł gen. brygadier Bartkowiak.
- W Polsce w schronach jest ponad 300 tys. miejsc, w miejscach ukrycia może się schronić ponad 1,1 mln osób, a w miejscach doraźnego schronienia ponad 47 mln osób - zrelacjonował wojskowy.
W czwartek przedstawiono informację dotyczącą inwentaryzacji budynków i obiektów budowlanych w Polsce. Komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak zaznaczył, że to było ogromne wyznanie dla PSP, a w akcji wzięło udział blisko 13 tys. strażaków.
- PSP ma niezwykle wyszkoloną kadrę. Wszyscy absolwenci Szkoły Głównej Pożarniczej mają uprawnienia budowlane. Jesteśmy ekspertami w dziedzinie rozpoznawania zagrożeń - powiedział gen. brygadier Andrzej Bartkowiak.
Czytaj także: Wołodymyr Zełenski w Warszawie. Prezydent Ukrainy spotkał się z Mateuszem Morawieckim
PSP przygotowała aplikację z adresami schronów
W XXI w. nawet schrony będzie więc można znaleźć online. Już niedługo w ręce Polaków trafi tego rodzaju osiągnięcie nowoczesnych technologii.
- Państwowa Straż Pożarna przygotowała aplikację, za pomocą której każdy będzie mógł znaleźć schron, miejsce ukrycia lub miejsca doraźnego schronienia - poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.
Ze strony opinii publicznej wielokrotnie padało pytanie o to, w jaki sposób obywatele mają się dowiedzieć, gdzie znaleźć schronienie. Teraz będzie to tak łatwe, jak zamówienie jedzenia z dostawą do domu.
- Straż Pożarna odpowiedziała na to pytanie, przygotowując aplikację. Ta aplikacja od dzisiaj będzie ogólnie dostępna na stronie PSP - powiedział wiceszef MSWiA.
Czytaj także: Wołodymyr Zełenski w Warszawie. Tak wyglądało wystąpienie na Zamku Królewskim
- To było ogromne przedsięwzięcie, które prowadziła Państwowa Straż Pożarna. W tej inwentaryzacji wzięło udział ponad 13 tysięcy funkcjonariuszy Straży Pożarnej. 40 proc. formacji było zaangażowanych w różnym stopniu w te działania we wszystkich komendach PSP - zaznaczył polityk.
Wąsik zastrzegł, że inwentaryzacji poddane zostały wszystkie pomieszczenia należące do instytucji państwowych, samorządowych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, ale także te należące do podmiotów gospodarczych prowadzących działalności użyteczności publicznej. Inwentaryzacji nie podlegały - jak dodał - tego typu obiekty w budynkach prywatnych.