przelew komputer

i

Autor: Unsplash

praca

Pokolenie "Z" na rynku pracy. Z jakimi wyzwaniami mierzą się "zetki"?

2024-06-19 16:17

Styl życia pokolenia "Z" nieustająco budzi wiele dyskusji. "Zetki" od dobrych kilku lat działają na rynku pracy, a ich postawa i podejście spotykają się ze skrajnymi opiniami. Postanowiliśmy porozmawiać z przedstawicielami tej generacji, aby podzielili się swoimi odczuciami i spostrzeżeniami dotyczącymi rozpoczynania kariery zawodowej.

Pokolenie "Z", wychowane w erze cyfrowej, niesie ze sobą nowe spojrzenie na życie zawodowe. Jakie oczekiwania mają "zetki" co do swojej pracy i jakimi kierują się wartościami?

Charakterystyka pokolenia "Z"

Raport badawczy z 2024 roku, przygotowany przez agencję they.pl oraz osoby studiujące na Uniwersytecie SWPS, skupia się na ogólnej charakterystyce i światopoglądzie pokolenia "Z". Badanie zostało przeprowadzone wśród osób z generacji "Z", w ankiecie wzięło udział 2554 respondentów. "Zetki" to przede wszystkim pierwsze pokolenie, które dorastało w otoczeniu szybko rozwijającej się technologii, Internetu, mediów społecznościowych i informacji. Ta generacja wyróżnia się otwartością, indywidualizmem, kreatywnością.

Wyzwania na rynku pracy. Jak radzą sobie z nimi "zetki'?

Z badania pracuj.pl "Praca w czasach zmian", które zostało przeprowadzone wśród 2110 Polaków wynika, że 40 proc. osób w wieku 18-24 lata deklaruje znużenie bieżącymi zadaniami w aktualnym miejscu zatrudnienia. Duża grupa "zetek" nie do końca jest zadowolona z pracy, jaką na co dzień wykonuje. Przedstawiciele tej generacji nie boją się częstych zmian w życiu zawodowym.

Zapytaliśmy więc "zetki" o ich pierwsze doświadczenia z pracą i o to, z jakimi trudnościami musieli i muszą się mierzyć. Ania opowiada, że w trakcie studiów zaczęła dodatkową pracę w kawiarni. - Zdecydowanie nie była to moja wymarzona praca, ale potrzebowałam pieniędzy na swoje wydatki. Do kawiarni poszłam tuż po liceum i pierwsze zetknięcie się z "dorosłym życiem" było trudne. Pracodawca z góry oczekiwał, że mam już wiedzę na temat tego, jak się pracuje w kawiarni. Szczególnie ciężka okazała się praca z klientami, którzy traktowali mnie "z góry" - opowiedziała nam rozmówczyni.

Dawid opowiedział nam o swoim doświadczeniu z poszukiwaniem pracy. - Tuż po studiach rozpocząłem wysyłanie CV do różnych firm, gdyż bardzo mi zależało na tym, aby rozpocząć swoją karierę zawodową i uzyskać niezależność finansową. Niestety większość ofert, które przeglądałem, w wymaganiach zaznaczają, że szukają osoby z minimum 2-letnim stażem. Z wykształcenia jestem socjologiem, a zanim udało mi się znaleźć pracę bliską moim zainteresowaniom, minął ponad rok - podzielił się swoimi spostrzeżeniami nasz rozmówca.

Julia pracuje w korporacji od kilku lat. - W tej firmie zaczęłam pracę na początku studiów, od tego czasu minęło już sześć lat. Pomimo mojego doświadczenia, od początku mojej pracy mam trudności w komunikacji z innymi pracownikami. Koleżanki i koledzy z mojej firmy są ode mnie starsi i różni nas podejście do pracy. Jestem tak samo zaangażowana w wykonywanie swoich obowiązków jak moi współpracownicy, jednak nie wkładam w nią ładunku emocjonalnego. Zauważyłam, że inne osoby z pracy często przelewają swoje zdenerwowanie na wiadomości do innych. W firmie sama muszę organizować swoje obowiązki, co na samym początku mojej drogi zawodowej wymagało ode mnie szybkiego nauczenia się i wyrobienia własnych strategii - opowiedziała nasza rozmówczyni.

"Zetki" na rynku pracy. Jakie mają oczekiwania? Wyniki badań

Według badania "Młodzi Polacy na rynku pracy", które zostało zrealizowane przez PwC, Well.hr i Absolvent Consulting, przedstawiciele pokolenia "Z" wysoko cenią sobie swój dobrostan, zwłaszcza psychiczny i społeczny. Ponad połowa z nich woli work-life balance od wysokich zarobków. Dla "zetek" bardzo ważnymi aspektami pracy są:

  • dobra atmosfera,
  • brak konfliktów,
  • wspierający szef,
  • elastyczne godziny pracy i możliwość pracy zdalnej to "obowiązkowy" benefit,
  • wysokie zarobki,
  • rozliczanie ich z efektów pracy, a nie liczby godzin spędzonych na wykonaniu zadania,
  • sukces zawodowy, który jest rozumiany jako wykonywanie pracy z pasji lub poczucie, że to, co się robi, ma sens.

Państwa i stolice Europy. Czy potrafisz je dopasować? Quiz

Pytanie 1 z 20
Które miasto jest stolicą Niemiec?
Matura 2023 z języka polskiego, Piekary Śląskie