Pokrzewka aksamitna w Warszawie. Na co dzień mieszka w odległych krajach
Przed wejście do Metra Centrum w Warszawie, 8 października w niedzielę przybyła kilkunastoosobowa grupa ornitologów. Wszyscy z nich, trzymając w dłoniach aparaty fotograficzne robili zdjęcia, jak się później okazało bardzo rzadkiej pokrzewce aksamitnej.
Pokrzewka aksamitna to niewielki ptak, ważący ok. 15 g, który żywi się owadami i owocami. Rzadko lata na północ od lęgowisk. Jest to gatunek objęty ochroną ścisłą.
"Przyszliśmy tutaj, bo dowiedzieliśmy się z naszych forów, że rano przyleciała tutaj pokrzewka aksamitna" - powiedział jeden ze zgromadzonych.
Zobaczono ją pierwszy raz od siedmiu lat. Skąd w Polsce wziął się ten rzadki ptak?
Dodał, że ten gatunek nie występuje w Polsce i jego obecność zanotowano w naszym kraju zaledwie trzy razy - w kwietniu 2001, maju 2005 i maju 2016 roku. Wówczas był widziany w Krynicy Morskiej.
"W okresie wędrówek czasami młode ptaki się gubią, bo obierają zły kierunek. Część populacji podejmuje takie ryzyko. Inne z kolei przez pomyłkę pojawiają się w dziwnych miejscach i ta pokrzewka aksamitna jest prawdopodobnie jednym z takich przykładów" - wyjaśnił PAP ornitolog i dyrektor warszawskiego zoo Andrzej Kruszewicz.
Podkreślił, że pokrzewkę aksamitną mógł też przywiać do Polski cyklon. "To są ptaki, które zjadają owady, ale jak nie ma owadów to zjadają również drobne owoce. Podejmują wędrówkę i lecą nocą. Wcześniej muszą zgromadzić odpowiednią ilość tłuszczy, żeby tę wędrówkę podjąć. Czasami po prostu mogą się pomylić, ale też taki silny wiatr mógł takiego ptaka przywiać" - podkreślił Kruszewicz.
Pokrzewka aksamitna to niewielki ptak z rodziny pokrzewek. Występuje w krajach śródziemnomorskich – w południowej Europie, północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie. Ma czarny kapturek, szary wierzch, białe gardło i szarawy spód, a wokół oczu czerwoną obrączkę. Samica ma brązowy wierzch i jasny spód.
Zobacz poniżej zdjęcia fok pospolitych w płockim zoo: