Polacy przekonują się do szczepień!
Nie tylko sceptycy, ale też antyszczepionkowcy w Polsce zmieniają zdanie - zaszczepił się już co trzeci z nich! Potwierdzają to wyniki badań naukowców z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Warszawskiego i agencji badawczej ARC Opinia i Rynek. Eksperci porównali nastawienie Polek i Polaków do szczepień sprzed roku i dziś, w czasie 4-tej fali. - Okazało się, że spora część tych, co nigdy nie chcieli się zaszczepić przeciw COVID-19, zmieniła zdanie. Stało się to w ciągu roku. Powody zmiany podejścia są bardzo ciekawe - mówi współautor badania prof. Wojciech Feleszko z WUM.
Z badania wynika, że co trzecia osoba deklarująca w 2020 roku, iż nie zaszczepi się przeciwko COVID-19, przyjęła już przynajmniej jedną dawkę (27 proc.) lub planuje to zrobić (6 proc.). Jeszcze większa zmiana zaszła wśród osób wyrażających niepewność/sceptycyzm w 2020 roku. Ponad połowa z nich (57 proc.) - przyjęła przynajmniej jedną dawkę, a co szósta osoba (16 proc.) planuje się zaszczepić.
Dlaczego przeciwnicy szczepień zmienili zdanie?
Naukowcy zadali im to pytanie, dając do wyboru kilka odpowiedzi. Z badania wynika, że główne przyczyny zmiany zdania to:
- Obawy o własne zdrowie i bezpieczeństwo nasilające się w miarę pojawiania się kolejnych wariantów koronawirusa;
- Chęć podróżowania i dążenie do zniesienia ograniczeń (motywacje nakierowane na własną korzyść);
- Dążenie do zachowania odporności stadnej i wspólnego bezpieczeństwa (jako silna motywacja u osób dotychczas niezdecydowanych).
- Najczęstszą motywacją do szczepienia, którą zaobserwowaliśmy, była obawa o zdrowie. Czyli albo te osoby same przechorowały, albo COVID przeszli ich najbliżsi. To mocno zmieniło ich podejście do szczepień - tłumaczy prof. Feleszko.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!
Czytaj także: "Sukienka" z szansą na Oscara! Film Tadeusza Łysiaka na oskarowej shortliście