Badanie firmy Selectivv udostępnione "Rzeczpospolitej" wskazuje jasno, że Polacy boleśnie odczuwają wysokie ceny na wakacjach. Szczegółowe dane zebrano na podstawie logowań telefonów komórkowych w pierwszych tygodniach tegorocznych wakacji. Do analizy wykorzystano 268 gmin górskich i nadmorskich oraz województwo warmińsko-mazurskie.
Blisko połowa Polaków spędzi tegoroczne wakacje w domu
Z analizy przedstawionej przez firmę Selectivy wynika, że aż 43 proc. Polaków zamierza tegoroczny urlop spędzić w domu. Z kolei jedynie 32 proc. osób planuje wybrać wczasy w kraju.
Spadek liczby turystów najbardziej dał się we znaki w regionie pomorskim. To właśnie tam zauważono zmniejszenie liczby wczasowiczów o 8 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Podobnie jeśli chodzi województwo zachodniopomorskie, tutaj nastąpił spadek o 7 proc. W górach również mamy niekorzystny trend - rok do roku liczba turystów spadła o 3 proc.
Wakacje w Polsce. Wahania pobytów jednodniowych
Jeśli już decydujemy się na wyjazd urlopowy w Polsce, to częściej postanawiamy zredukować nasz pobyt do minimum. Najwidoczniej koszta noclegów i kurortów odstraszają potencjalnych zwiedzających, którzy wolą zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na inne cele.
Analogicznie w województwie pomorskim i małopolskim zauważono wzrost wizyt jednodniowych, odpowiednio o 6 i 5 proc. Natomiast w reszcie regionów wyszczególnionych w badaniu dostrzeżono tendencję spadkową. Średnio w całej Polsce pobyty jednodniowe obniżyły się o 3 proc. rok do roku.
Turystów zniesmaczonych podniesionymi cenami w atrakcyjnych miejscach Polski ściągają duże miasta, które również mogą zaoferować wiele atrakcji. Urlopowiczów zyskują takie aglomeracje jak Warszawa, Kraków czy Wrocław. W dużej mierze wynika to jednak z większego napływu cudzoziemców.
Zobacz poniżej zdjęcia z 70. urodzin warszawskiej Starówki: