Protest rolników

i

Autor: Miłosz Piotrowski/ Eska.pl

Wydarzenia

Policja gotowa na protest rolników w Warszawie. Ostrzegli, co czeka łamiących prawo

2024-03-05 21:32

Kolejny protest rolników w Warszawie odbędzie się już w środę, 6 marca. Swój komunikat przed zapowiedzianym gromadzeniem wydała warszawska policja. Funkcjonariusze zaznaczyli, że są przygotowani do zabezpieczania wydarzenia oraz przypomnieli, za co rolnicy - szczególnie ci na ciągnikach - mogą zostać ukarani mandatem.

6 marca protest rolników w Warszawie

Zapowiedziany na środę protest rolników rozpocznie się o godz. 11:00 pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w Al. Ujazdowskich. - Rolnicy, Pracownicy, Leśnicy, Myśliwi razem przeciwko unijnej polityce klimatycznej, Zielonemu Ładowi i niekontrolowanemu napływowi produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. [...] Zapraszamy wszystkich rolników, związki i organizacje rolnicze oraz wszystkie grupy społeczne i zawodowe na wspólną manifestację - pisali w zapowiedzi organizatorzy protestu z rolniczej "Solidarności".

Warto zaznaczyć, że tym razem strajk może wyglądać nieco inaczej. Nie jest bowiem wykluczone, że rolnicy wjadą do stolicy ciągnikami, co dodatkowo sparaliżuje miasto.

Policja gotowa na protest rolników w Warszawie

- Przed nami największe zgromadzenie w tym roku, które wymaga od nas dużo pracy. Wszystko po to, by każdy, kto w tym czasie będzie przebywał w Warszawie i na terenie stołecznego garnizonu mógł czuć się bezpiecznie - podkreśliła kom. Małgorzata Wersocka na otwarcie komunikatu opublikowanego na stronie internetowej KSP.

Policjantka przypomniała również, że na terenie stolicy "umieszczone są znaki zakazu wjazdu ciągników rolniczych i pojazdów wolnobieżnych". Znajdują się m.in. w następujących miejscach: Trakt Brzeski/Jana Pawła II, Wał Miedzeszyński/Bysławska, Aleje Jerozolimskie/Ryżowa, S-8/Połczyńska czy Aleja Krakowska/S-2.

- W przypadku złamania tego zakazu należy spodziewać się kontroli drogowej, która może zakończyć się mandatem karnym. Ponadto zaznaczyć należy, że wykroczenia mogą dotyczyć także nieprawidłowego poruszania się w zorganizowanych kolumnach. Jeszcze poważniej wygląda sytuacja, gdy kierujący nie zatrzyma się do kontroli, co wiąże się m.in. z utratą uprawnień. Trzeba mieć świadomość, że wjazd ciągników do Warszawy mógłby sparaliżować pracę służb ratunkowych, ze szczególnym uwzględnieniem służb medycznych - dodała Wersocka.

Mundurowi podzielili już czekające na nich zadania. Ich głównym celem będzie oczywiście zapewnienie bezpieczeństwa. Mieszkańcy powinni więc pamiętać, aby w każdej niepokojącej sytuacji zgłaszać się do służb.

Warszawiacy muszą również wziąć pod uwagę potencjalne utrudnienia w ruchu, związane z zamknięciem poszczególnych dróg. - W miarę możliwości będą przygotowywane objazdy. Warto już teraz pomyśleć o alternatywnych trasach przemieszczania się, a przede wszystkim o korzystaniu z warszawskiego transportu publicznego - zaznaczyła policjantka.

Protest rolników w Warszawie (27.02) - zobacz zdjęcia:

Protest rolników ciąg dalszy! - Jan Krzysztof Ardanowski