Głównym zadaniem policjantów dyżurujących w komendzie jest przyjmowanie zgłoszeń i wysyłanie innych mundurowych w odpowiednie miejsce. Zdarza się jednak, że to oni, ze słuchawką przy uchu, prowadzą akcję, której celem jest ratowanie życia. Może to potwierdzić sierż. szt. Sylwia Przybylska, dzielnicowa z komisariatu w Tarczynie. W środowy poranek, 27 lipca odebrała telefon od nieznajomego mężczyzny. Mundurowa słyszała jego roztrzęsiony głos. Był też wyraźnie zdenerwowany. Wiele wskazywało na to, że jest w fatalnym stanie psychicznym. Okazało się to prawdą - w trakcie rozmowy poinformował policjantkę, że znajduje się w trudnej sytuacji życiowej. Dzielnicowa błyskawicznie oceniła sytuację i postanowiła działać. Chodziło jej przede wszystkim o zyskanie na czasie. Wysłana na miejsce pomoc musiała zdążyć, nim mężczyzna mógłby wyrządzić sobie krzywdę.
Polecany artykuł:
Prowadziła rozmowę z desperatem do samego końca
Sierż. szt. Przybylska kontynuowała rozmowę. Musiała ważyć każde słowo, by nie sprowokować mężczyzny do podjęcia radykalnych działań. W tym samym czasie przekazywała zebrane informacje do oficera dyżurnego. Już wkrótce pod adres rozmówcy zmierzała pomoc. Dzielnicowa zaś pozostała ze słuchawką przy uchu, by cały czas kontrolować sytuację. To pozwoliło służbom na dotarcie na miejsce. Ratownicy zastali tam 34-latka, który w dalszym ciągu prowadził rozmowę telefoniczną z mundurową. Mężczyźnie została udzielona niezbędna pomoc medyczna. - Opanowanie sierż. szt. Sylwii Przybylskiej pozwoliło uratować ludzkie życie. Jesteśmy dumni, że mamy takie osoby w swoim zespole - czytamy na stronie KPP w Piasecznie.
Przy okazji policjanci wystosowali apel: jeżeli spotkasz osobę, której zachowanie jest wyraźnie niepokojące i podejrzewasz, że może ona potrzebować pomocy ze strony służb, zapytaj jak możesz pomóc, bądź zadzwoń pod numer alarmowy 112 i postaraj się przekazać służbom lokalizację miejsca, w którym ta osoba się znajduje. Pamiętajmy, że w takich sytuacjach czas ma ogromne znaczenie.
Jesteś w kryzysie emocjonalnym? Zadzwoń po pomoc
Jeśli czujesz, że ty lub ktoś z twoich bliskich potrzebuje pomocy psychologicznej, nie wahaj się po nią sięgnąć. Poniżej lista kontaktów do świadczących ją instytucji:
- Kryzysowy Telefon Zaufania 116 123; czynny codziennie od 14.00 do 22.00
- Antydepresyjny Telefon Zaufania 22 484 88 01; czynny od poniedziałku do piątku od 15.00 do 20.00, dyżurują tu też lekarz psychiatra i seksuolog
- Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji 22 594 91 00; czynny w środy i czwartki od 17.00 do 19.00
- Telefon Zaufania Młodych 22 484 88 04; czynny od poniedziałku do soboty od 11.00 do 21.00
- Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111; czynny całodobowo 7 dni w tygodniu
Pomocy udzielają też Ośrodki Interwencji Kryzysowej. Działają zarówno w dużych, jak i w mniejszych miastach. Najbliższy OIK znaleźć można przez internet. Świadczą zarówno doraźną (telefoniczną lub osobistą) pomoc psychologiczną, jak i terapeutyczną. W ośrodkach można też umówić się na spotkanie z prawnikiem.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!