Apel polskich filmowców ws. Białorusi
Apel ma zwrócić uwagę na protesty Białorusinów, ale też zachęcić europejskie władze do podjęcia zdecydowanych działań wobec władz Białorusi. - Europa jest bardzo potrzebna na Białorusi. Nie możemy się po prostu przyglądać jak Białorusini walczą o swoją przyszłość, ani jak giną - mówi Dariusz Jabłoński, prezydent Polskiej Akademii Filmowej.
Czytaj także: Unia Europejska nie uznaje wyborów na Białorusi. Powinny być przeprowadzone ponownie
- Bardzo się martwimy naszymi przyjaciółmi z Białorusi, szczególnie filmowcami, którzy dokumentują te protesty narażając swoje życie jak się okazało - dodaje prezydent Polskiej Akademii Filmowej i podkreśla, że oprócz wsparcia finansowego czy psychicznego dla Białorusi, bardzo istotne jest, by pokazywać światu, co się dzieje podczas protestów. - Każda władza totalitarna boi się działać przy świetle dnia. I takie światło powinniśmy Białorusi zapewnić. Po prostu dokumentując, będąc świadkami, zapisując i krzycząc na cały świat co tam się dzieje.
Filmowcy zapowiadają też, że wkrótce pojawi się kolejny apel, pod którym oprócz polskich artystów podpiszą się też zagraniczni twórcy filmowi, m.in. z Włoch, Czech czy Litwy.
- Pokojowe demonstracje narodu białoruskiego w obronie wolnych, niesfałszowanych wyborów są krwawo tłumione przez władze. Giną ludzie, tysiące osób są aresztowane, poddane represjom i przetrzymywane bezprawnie w aresztach. Wśród nich są nasze koleżanki i koledzy filmowcy oraz dziennikarze, którzy opisuj i dokumentują te dramatyczne wydarzenia.
My, Polscy filmowcy, domagamy się od władz białoruskich natychmiastowego wstrzymania przemocy, uszanowania prawdziwego wyboru narodu białoruskiego oraz niezwłocznego wypuszczenia na wolność wszystkich zatrzymanych.
Domagamy się spełnienia postulatów Białorusinów: uwolnienia wszystkich więźniów politycznych, rezygnacji prezydenta Łukaszenki oraz zorganizowania wolnych i uczciwych wyborów.
Domagamy się od wszystkich europejskich władz i rządów podjęcia natychmiastowych i zdecydowanych działań w celu nakłonienia władz Białorusi do podjęcia powyższych kroków i do wsparcia narodu białoruskiego, walczącego o swoje prawa.
W czterdziestą rocznicę powstaia polskiego ruchu Solidarność, który zmienił oblicze Europy i uwolnił jej wschodnią część od totalitarnego reżimu, wzywamy Europę do solidarności z Białorusinami - piszą filmowcy.