Gdzie są schrony w Polsce? Powstanie specjalna aplikacja!
Jak podkreśla Jacek Prusinowski, który rozmawiał z Maciejem Wąsikiem, zastępcą szefa MSWiA, "chodzi oczywiście o scenariusze, które nie powinny się wydarzyć, ale trzeba być na nie gotowym".
Czytaj także: Czy w Warszawie nie ma schronów? Sprawdzamy
W Polsce ma być ponad 60 tysięcy takich schronów. Ale nie chodzi o podziemne budynki, które powstawały specjalnie, by spełniać taką rolę, ale o miejsca, które mogą pełnić tę funkcje, np. podziemne garaże. Straż pożarna sprawdza, czy lokalizacje zgłoszone przez samorządy na pewno nadają się na schrony i czego jeszcze potrzebują. Kolejnym krokiem ma być doposażanie tych pomieszczeń. Powstaje też specjalna aplikacja.
Aplikacja pokaże najbliższy schron: Jak będzie działać?
- Straż pożarna pracuje nad aplikacją, która będzie mówiła gdzie jest najbliższe miejsce schronienia w przypadku wystąpienia zagrożenia - tłumaczy Wąsik. - Aplikacja powinna być niebawem gotowa. Każdy, kto ją pobierze będzie wiedział, gdzie jest najbliższe miejsce, w którym można się schronić, gdyby doszło do rzeczy wojennych. Po włączeniu funkcji GPS pokaże najbliższe miejsca schronienia. Będzie mogła też przekazywać Polakom informacje o zagrożeniach - dodał.
Inwentaryzacja powinna zakończyć się w grudniu. Rząd nie planuje budować nowych schronów. Póki co nie wiadomo, czy nowa aplikacja wskazująca strony będzie dostępna jeszcze w tym roku.