Jeden z największych grantów naukowych na świecie dla astronomów z PAN. Zbudujemy teleskop, by precyzyjniej mierzyć Wszechświat

i

Autor: PAN Jeden z największych grantów naukowych na świecie dla astronomów z PAN. Zbudujemy teleskop, by precyzyjniej mierzyć Wszechświat

Polska zbuduje teleskop w Chile. Będziemy badać nawiększe tajemnice Wszechświata

2020-11-10 8:34

Jeden z największych grantów naukowych na świecie i pierwszy tego typu w Polsce otrzymali astronomowie z Polskiej Akademii Nauk. Dzięki niemu zbudujemy teleskop w Chile, który pozwoli badać największe tajemnice Wszechświata. Więcej o tym przeczytasz na ESKA Warszawa.

Prototypy aut, które nigdy nie trafiły do produkcji | ESKA XD - Prosto z salonu #9

Jeden z największych grantów naukowych dla astronomów z PAN. Zbudujemy teleskop, by precyzyjniej mierzyć Wszechświat

Zespół naukowców pod kierownictwem astronoma prof. Grzegorza Pietrzyńskiego otrzymał najbardziej prestiżowy Grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC) Synergy wart prawie 14 mln euro. Polska Akademia Nauk podkreśla, że jest to jeden z największych grantów naukowych na świecie i pierwszy tego typu w Polsce.

Dzikie, egzotyczne zwierzęta. Rozpoznacie je, co o nich wiecie? [QUIZ]

Pytanie 1 z 15
Jak się nazywa słynny prowadzący/narrator programów przyrodniczych produkcji BBC, który od lat 50. XX w. przybliża nam życie dzikich zwierząt?

Głównym naukowym celem grantu będzie dokonanie bardzo dokładnych pomiarów odległości na bardzo różnych skalach od okolic Słońca do bardzo odległych zakątków wszechświata. Naukowcy stworzą całkiem nowe metody pomiaru.

- W szczególności posłużą do wyznaczenia słynnej stałej Hubble’a (H0), która opisuje tempo ekspansji wszechświata, z bezprecedensową dokładnością około 1%. Precyzyjna wartość parametru Hubble’a jest konieczna, aby móc poznać ewolucję naszego wszechświata i zbadać istotę ciemnej energii, która stanowi około 70 % energii wszechświata. Znajomość precyzyjnej wartości prędkości z jaką rozszerza się nasz Wszechświat jest kluczowa w poznaniu jego natury, a każde znaczące poprawienie tej dokładności zawsze doprowadzało do rewolucyjnych odkryć. Jednym z przykładów jest odkrycie przyśpieszonej ekspansji Wszechświata, które zostało uhonorowane Nagrodą Nobla z fizyki w 2011 r. - informuje PAN.

Ponadto grant umożliwi budowę nowego teleskopu w polskim Obserwatorium Cerro Armazones w północnym Chile. Będzie miał średnicę zwierciadła 2,5 metra. Uzupełni go zaawansowana kamera, która pozwali na prowadzenie obserwacji w zakresie promieniowania podczerwonego.

Budowa nowoczesnego teleskopu i realizacja grantu ma potrwać ok. 6 lat.

Projekt będzie realizowany przez Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN wspólnie z partnerami z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, Universidad de Concepción, Obserwatorium Paryskim oraz The Heidelberg Institute for Theoretical Studies.

Więcej o projekcie czytaj na oficjalnej stronie PAN.