frank szwajcarski

i

Autor: Pixabay

Finanse

Polskie sądy czeka paraliż? Po wyroku TSUE ws. frankowiczów zaleje je fala nowych pozwów

2023-06-15 14:00

15 czerwca Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał korzystny dla frankowiczów wyrok. Jak zaznaczył ekspert, radca prawny Marcin Szołajski, decyzja ta może wpłynąć na znaczne zwiększenie się liczby pozwów frankowych. Czy doprowadzi to do paraliżu polskich sądów?

TSUE wydał wyrok ws. frankowiczów

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w czwartek orzekł w sprawie frankowiczów, że prawo UE nie stoi na przeszkodzie temu, by w przypadku uznania umowy kredytu hipotecznego zawierającej nieuczciwe warunki za nieważną, konsumenci żądali od banku rekompensaty wykraczającej poza zwrot zapłaconych rat miesięcznych.

Radca prawny i założyciel Szołajski Legal Group, radca prawny Marcin Szołajski stwierdził w komentarzu dla PAP, że "oczekiwany przez frankowiczów i banki wyrok TSUE w sprawie C-520/21 ma kluczowe znaczenie dla dalszego przebiegu sporów sądowych między kredytobiorcami frankowymi a bankami na gruncie kredytów denominowanych i indeksowanych do franka szwajcarskiego".

Jak stwierdził, czwartkowy wyrok TSUE okazał się potwierdzeniem stanowiska przedstawionego w opinii Rzecznika Generalnego z 16 lutego 2023 r. - Ostatecznie sektor bankowy został pozbawiony złudzeń w kwestii możliwości uzyskania od kredytobiorców wynagrodzenia za korzystanie z kapitału - wskazał. Według niego rozstrzygnięcie TSUE przyniesie niewątpliwie przyspieszenie spraw sądowych, "zawieszonych właśnie do czasu wydania tego wyroku w sprawie C-520/21".

- Frankowicze nie będą musieli obawiać się konsekwencji doprowadzenia do unieważnienia umowy kredytu i jej rozliczenia, zaś nowe pozwy banków o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału przestaną pojawiać się w sądach - podkreślił.

Szołajski zaznaczył, że wydany wyrok ma fundamentalne znaczenie zarówno dla kredytobiorców frankowych, jak i dla banków, "gdyż ustala sposób rozliczania stron po wyeliminowaniu umowy z obrotu prawnego na skutek zidentyfikowania w niej przez sąd klauzul niedozwolonych".

Czytaj również: Uwaga, frankowicze. Wszystko jasne, jest kluczowy wyrok TSUE

Polskie sądy może czekać paraliż?

- Wyrok TSUE, który jest zdecydowanie i jednoznacznie prokonsumencki, otworzy lawinę nowych pozwów frankowych w sądach - ocenił. W opinii eksperta frankowicze będą mogli dochodzić już nie tylko pełnego rozliczenia z bankiem, ale również innych roszczeń.

Zdaniem Szołajskiego, sądy krajowe przejdą kolejny sprawdzian, gdyż kredytobiorcy frankowi, umocnieni pozytywnym wyrokiem TSUE, będą zainteresowani kierowaniem takich roszczeń względem banków. - W związku z wydaniem wyroku TSUE warto nie zwlekać i złożyć pozew frankowy jak najszybciej, co pozwoli na szybsze uzyskanie prawomocnego wyroku - podsumował Szołajski.

Wieczorny Express Zybertowicz