Setki przejść z nowym oświetleniem. Oto szczegóły
Poprawa bezpieczeństwa na drogach to jeden z priorytetów stołecznego ratusza. Potwierdzają to zarówno bieżące działania, jak i zapowiedzi władz miasta.
– Warszawa co roku wydaje kilkadziesiąt milionów złotych na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Za te pieniądze powstają nowe ronda, sygnalizacje, azyle, elementy uspokojenia ruchu czy oświetlenie. Bezpieczeństwo na drogach od zawsze jest dla nas absolutnym priorytetem - mówi prezydent Rafał Trzaskowski. - Warszawa wyda do 2028 roku na inwestycje związane z poprawą infrastruktury drogowej blisko 300 mln złotych – dodaje polityk.
Zarząd Dróg Miejskich właśnie rozstrzygnął przetarg, który pozwoli na modernizację prawie 238 przejść w 139 lokalizacjach. W północnych dzielnicach prace za ok. 2,7 mln zł wykona firma Alpida Power, natomiast w południowych częściach miasta za niecałe 3,6 mln zł zajmie się tym firma Light On.
Wykonawcy będą mieli 5 miesięcy na realizację, co oznacza, że prace zakończą się jeszcze w tym roku. To jednak nie wszystko. ZDM podpisał również umowę na przygotowanie projektów dla kolejnych 358 przejść w 191 lokalizacjach. Dodatkowo, dzięki inicjatywie mieszkańców, 25 przejść w ramach budżetu obywatelskiego zostanie doświetlonych na Bielanach i Białołęce. Chodzi tu o następujące lokalizacje:
- ulica Wałuszewska
- Marywilska
- Świderska
- Światowida
- skrzyżowanie Żerańskiej i Klembowskiej
- ul. Conrada 3
- dwie na skrzyżowaniu ulic Conrada i Nerudy
Poza doświetleniami przetarg objął także budowę oświetlenia ciągów pieszo-rowerowych w Dolinie Służewieckiej i w al. Stanów Zjednoczonych, a także chodnika w al. Komisji Edukacji Narodowej oraz – już poza budżetem obywatelskim – na ul. Żerańskiej.
Doświetlanie przejść przynosi efekty? Poznaliśmy dane
Nowoczesne doświetlenie to specjalnie zaprojektowane, dodatkowe źródło światła skierowane precyzyjnie na zebrę. Dzięki temu pieszy wchodzący na pasy jest znacznie lepiej widoczny dla kierowców, zwłaszcza po zmroku i w trudnych warunkach pogodowych. Jednocześnie odpowiednie ustawienie lamp sprawia, że światło nie oślepia kierujących. Efekty tych działań są już widoczne w statystykach.
– Obecnie wzdłuż ulic podlegających Zarządowi Dróg Miejskich funkcjonuje ok. 2100 doświetlonych przejść dla pieszych. Każda nowa zebra z dodatkowym oświetleniem wpływa na poprawę bezpieczeństwa. W zeszłym roku na stołecznych drogach, między godziną 22:00 a 6:00, nie mieliśmy ani jednego śmiertelnego wypadku z udziałem pieszego. Dlatego też kontynuujemy doświetlanie warszawskich zebr – aż doświetlimy wszystkie, które tego wymagają – podsumowuje Łukasz Puchalski, dyrektor ZDM.
Warszawa doświetli przejścia - zobacz galerię zdjęć: