Rynek pracy prawdopodobnie w tym roku przejdzie wielkie zmiany. Wszystko z powodu rosnącego niezadowolenia osób zatrudnionych. Świetnie obrazują to wyniki badania.
Polacy masowo chcą zmienić pracę
Badanie przeprowadzono na ponad 700 pracujących Polakach – użytkowników serwisu pracuj.pl zapytano o to, jak podsumowują minione miesiące i jakie postanowienia przygotowali sobie na ten rok? Z badania wynika, że w najbliższych 12 miesiącach 53 proc. z pracowników chciałoby zmienić obecną pracę na inną. Jednak niewiele mniej, bo 50 proc. za cel obrało rozwój zawodowy i nabranie nowych umiejętności.
Zwrócono jednak uwagę, że równowagę między pracą a życiem osobistym chce utrzymać lub zyskać więcej niż co trzeci badany. Zaznaczono, że w większości przypadków plany pracowników pozostają bardzo podobne jak w minionych latach.
- Jednocześnie jednak widać, jak na nasze cele zawodowe wpływa spadająca wartość otrzymywanych pensji - zauważył portal pracuj.pl.
Konieczność wzrostu wynagrodzeń
Kryzys, inflacja i rosnące koszty życia również wpływają na oczekiwania pracowników, głównie dotyczące zarobków. Z badania wynika, że ponad 1/3 (36 proc.) respondentów postanowiła, że w tym roku postara się u pracodawcy o podwyżkę. Do tego 7 na 10 badanych stwierdziło, że w 2023 r. warto podejmować odważne kroki w karierze.
W badaniu zaznaczono, że 67 proc. respondentów szykuje się w nadchodzących 12 miesiącach na trudne wyzwania w życiu zawodowym. Jak zauważa PR & CSR Managerka w Grupie Pracuj Aleksandra Skwarska, początek 2023 roku na rynku pracy będzie niewątpliwie trudnym, ale także interesującym okresem.
Zarówno pracownicy, jak i pracodawcy zdają sobie sprawę, że przy podejmowaniu decyzji rekrutacyjnych będą musieli kierować się szeregiem czynników: bezpieczeństwem zatrudnienia, proponowaną płacą, skalą rywalizacji o kandydatów, warunkami gospodarczymi. Słowem świat się zmienia, a rynek pracy razem z nim.