Daniel Obajtek

i

Autor: MARCIN GADOMSKI / SUPER EXPRESS Daniel Obajtek

"Poufna rozmowa" publikuje rzekome maile prezesa Orlenu Daniela Obajtka

2022-09-02 16:09

Serwis "Poufna rozmowa", który przez ostatnie miesiące upubliczniał maile szefa KPRM Michała Dworczyka, rozpoczął publikację prywatnych wiadomości ze skrzynki prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka. Koncern ma zawiadomić służby.

Wyciekły rzekome maile Obajtka

"Witajcie! Teraz zawartość skrzynki pocztowej Daniela Obajtka będzie publikowana na naszym portalu! W najbliższym czasie zwiększy się liczba źródeł, w których będziemy publikować informacje" - czytamy w serwisie "Poufna rozmowa".

Pierwszy z opublikowanych maili rzekomo pochodzi od Marty Kaczyńskiej, która miała przesłać Obajtkowi CV kandydatki do pracy.

Orlen zwróci się do służb z wnioskiem o weryfikację maili

Zwróciliśmy się z prośbą o komentarz do biura prasowego PKN Orlen. "PKN Orlen nie komentuje materiałów publikowanych na portalu "poufnarozmowa.online", powstałych w oparciu o źródła, których wiarygodności nie można potwierdzić, i które wpisują się w działania dezinformacyjne uderzające w spółkę, prowadzone spoza terytorium Polski" - czytamy w odpowiedzi na nasze pytania. 

"W ostatnich miesiącach Grupa Orlen, największa firma energetyczna w Europie Środkowo-Wschodniej, była obiektem wielu udokumentowanych ataków dezinformacyjnych, mających na celu destabilizację działalności firmy i rynku energetycznego w regionie. Treści te były dystrybuowane w sposób zautomatyzowany przez profile aktywne wcześniej w przypadku działań dezinformacyjnych dotyczących między innymi szczepień oraz ukraińskich uchodźców" - podkreślono.

"Ataki dezinformacyjne z wykorzystaniem powyższych mechanizmów dotyczyły przede wszystkim rzekomych braków w dostawach paliw występujących zaraz po wybuchu wojny w Ukrainie. Doprowadziły one do realnych zakłóceń w zaopatrzeniu stacji, wynikających z nagłego, drastycznego i nieuzasadnionego względami rynkowymi wzrostu popytu. Podobne mechanizmy zautomatyzowanej dystrybucji treści zostały stwierdzone przy promowaniu akcji zmierzającej do blokowania infrastruktury Grupy Orlen, w tym największej sieci stacji paliw w Polsce. Jednocześnie, w trybie ciągłym, prowadzona jest kampania oszustw zachęcających do inwestowania w projekty Grupy Orlen, w której bezprawnie wykorzystywany jest wizerunek firmy. Kampania ta prowadzona jest również z wykorzystaniem infrastruktury znajdującej się poza granicami Polski" - podkreślają przedstawiciele koncernu.

Jak zaznaczono, "we wszystkich powyższych przypadkach Grupa Orlen, mając na celu zapewnienie bezpieczeństwa klientów oraz bezpieczeństwa energetycznego regionu, ściśle współpracuje z właściwymi organami państwa. W przypadku publikacji portalu "poufnarozmowa.online" Grupa Orlen również zwróci się do służb z wnioskiem o weryfikację materiałów" - zaznaczono.   

"Poufna rozmowa" publikuje maile Dworczyka

"Poufna rozmowa" od ponad roku publikuje maila ze skrzynki szefa KPRM Michała Dworczyka. Do sieci trafiły maile wysyłane z prywatnych skrzynek m.in. pomiędzy Dworczykiem, a premierem i jego współpracownikami. Rząd ocenia, że za włamaniami do skrzynek stoją hakerzy lub służby ze wschodu - z Rosji lub Białorusi.

- My nie chcemy wpisywać się w ten scenariusz, dlatego od początku całej tej operacji, która jest prowadzona, powtarzamy: nie będziemy komentować tych treści, które są publikowane w internecie w różnych miejscach. Część z nich - co od początku mówimy - jest prawdziwa, część jest zmanipulowana, część jest całkowicie fałszywa - tłumaczył niedawno w Polsat News Dworczyk.

Przeczytaj także: Nowe promocje na paliwo. Lotos, BP, Shell i Moya przebiły ofertę Orlenu

Prof. Jarosław Flis: Dworczyk to kozioł ofiarny [Super Raport]