Bez straży miejskiej miasta nie funkcjonują sprawnie. Tak gigantyczne miejsce zamieszkania milionów ludzi, jakim bez wątpienia jest Warszawa, nie poradzi sobie bez sprawnie działających strażników. Niestety, w ostatnim czasie pojawiły się pewne problemy komunikacyjne.
Staż miejska ma problemy komunikacyjne
Stołeczna straż miejska ostrzega, że od niedzieli do wtorku mogą występować trudności z połączeniem się z numerem alarmowym 986. Powodem będą prace serwisowe związane ze zmianą operatora telekomunikacyjnego.
- W związku ze zmianą operatora telekomunikacyjnego od 1 stycznia do 3 stycznia 2023 roku mogą wystąpić trudności w realizacji połączeń telefonicznych do Straży Miejskiej m.st. Warszawy - podano w piątek komunikat o takiej treści.
Jest jednak nadzieja. O ile może wystąpić problem z numerem alarmowym 986, to straż miejska dysponuje również telefonem do SMS-ów interwencyjnych - 723 986 112. Drugi z numerów służy między innymi do zgłaszania aktów wandalizmu lub niebezpiecznych sytuacji dla pasażerów naziemnej komunikacji zbiorowej oraz osób głuchoniemych. Wystarczy wysłać na niego wiadomość o treści POMOC, by otrzymać szablon ze zgłoszeniem do uzupełnienia i odesłania.
Kolejną alternatywą dla mieszkańców jest także kierowanie zgłoszeń poprzez portal lub aplikację Warszawa 19115. Na platformie należy zgłaszać informacje o problemach, którymi powinny zająć się miejskie służby, z wyjątkiem tych, które są bezpośrednio związane z zagrożeniem zdrowia i życia. Te należy zgłaszać pod numer alarmowy 112.
Trudna sytuacja straży miejskiej
Poza opisanymi problemami komunikacyjnymi, straż miejska mierzy się jeszcze z innymi kłopotami. Jak poinformował na Twitterze "Stop Cham Warszawa" sytuacja w stolicy, jeśli chodzi o przestrzeganie przepisów dotyczących parkowania i ich egzekwowanie, jest coraz gorsza.
W straży miejskiej pojawiają się też poważne braki kadrowe, które znacznie utrudniają jej funkcjonowanie. Tymczasem zgłoszeń nie ubywa.
- Żadne zgłoszenie przyjęte do realizacji przez straż miejską nie jest ignorowane. Ponadto informujemy, że w systemie wspomagania dowodzenia nie ma takiego zakończenia interwencji: „bez rozliczenia”. Ujawnione wykroczenie nie może pozostać bez zakończenia - dowiedział się portal Warszawa Nasze Miasto od referatu prasowego straży miejskiej.
Od 1 października do 15 grudnia br. odnotowano 35 212 zdarzenia dotyczące nieprawidłowego parkowania. Na dzień 15 grudnia w systemie wspomagania dowodzenia widniały 503 niezrealizowane zgłoszenia, które były przydzielane patrolom zgodnie z kolejnością. To brzmi jak wiele wyzwań, którym obecna rzeczywistość nie pomaga.