Powstaną drogi, które same się naprawiają

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Powstaną drogi, które same się naprawiają

Powstaną drogi, które same się naprawiają! Jak to działa? Wyjątkowy projekt naukowców z PW

2021-05-05 18:29

Marzenie wszystkich kierowców i zarządców dróg wkrótce może się spełnić! Naukowcy z Politechniki Warszawskiej pracują nad wyjątkowym projektem. Chcą stworzyć drogi, które... same się naprawiają!​ Inspiracją do ich powstania była medycyna. Jak będą działały drogi?

Raport z anteny 05.05, godz.10

Wyjątkowy projekt naukowców z Politechniki Warszawskiej. Być może już wkrótce będziemy jeździli po drogach, które potrafią same się naprawić! Inspiracją do ich  powstania była... medycyna!

Drogi, które same się naprawiają

Projekt będzie działał dokładnie na takiej samej zasadzie, jak leki w postaci kapsułek. Tylko zamiast do ludzkiego organizmu, będą trafiać do nawierzchni asfaltowej. - W sobie zawierają środek naprawczy. I ten środek po kilku latach użytkowania nawierzchni powinien się otworzyć i rozlać w mikropęknięciu i pomóc zasklepić, naprawić to mikropęknięcie - tłumaczy kierownik projektu, prof. Michał Sarnowski.

Czytaj także: Warszawa też posypie chodniki fusami od kawy! Koniec z solą i piaskiem?

Koniec z dziurami w drogach?

Niestety, nawet jeśli wszystkie badania pójdą zgodnie z planem, nie oznacza to, że kapsułki całkowicie zlikwidują dziury w drogach. Uszkodzenia, wciąż będą powstawać, ale... można to opóźnić. - Chodzi nam o to, żeby te duże pęknięcia powstały znacznie później. To oznacza, że remont będzie można opóźnić nawet o kilka lat - dodaje szef projektu.

Czytaj także: Słomki z fusów od kawy będą hitem! Już niedługo znajdziemy je w warszawskich kawiarniach

A to oznacza także dodatkowe korzyści dla społeczeństwa. - To można przeliczyć na korki, objazdy, wypaloną benzynę, na spóźnienia do pracy ludzi spowodowane częstymi remontami - dodaje prof. Sarnowski.

Przed naukowcami wciąż jednak najważniejszy sprawdzian - ten praktyczny. Trzeba sprawdzić, czy mikrokapsułki spełniają swoją rolę także w warunkach rzeczywistych, a nie laboratoryjnych. W grudniu ma rozpocząć się produkcja kapsułek na wielką skalę - tak, by można było wybudować testowy odcinek drogi. Politechnika Warszawska będzie odpowiedzialna za badania próbek pobranych z nawierzchni i ocenę efektu samonaprawy w skali rzeczywistej. Zakończenie projektu zaplanowano na drugi kwartał 2023 r.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Quiz. Największe atrakcje turystyczne Mazowsza. Rozpoznasz je na zdjęciach?

Pytanie 1 z 10
Która atrakcja turystyczna Mazowsza jest widoczna na zdjęciu?
Quiz. Największe atrakcje turystyczne Mazowsza. Rozpoznacie je na zdjęciach?