Powstanie w Getcie Warszawskim przeszło do historii jako pierwszy duży zbrojny zryw w Polsce i pierwsze miejskie powstanie w Europie podczas II wojny światowej. Na decyzję o rozpoczęciu walk bezpośrednio wpłynął niemiecki plan likwidacji getta w ramach eksterminacji europejskich żydów. Ludzie nie chcieli biernie czekać na śmierć. Członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego wspierani przez Gwardię Ludową i AK chwycili więc za broń. W ciągu trwającego niespełna miesiąc powstania zginęło ponad 56 tysięcy ludzi - głównie cywilów zamkniętych na terenie getta. Ich pamięć czcimy każdego roku 19. kwietnia, w dzień rozpoczęcia zrywu. Który raz upamiętnimy ich w tym roku? O tym w dalszej części artykułu.
Przeczytaj też: Rocznica powstania w getcie warszawskim - syreny nie zawyją 19.04. Dlaczego?
Polecany artykuł:
Rocznica wybuchu powstania w Getcie Warszawskim 2022
Powstanie rozpoczęło się 19. kwietnia 1943 i trwało do 16. maja 1943. Oznacza to, że w 2022 roku obchodzimy 79 rocznicę. Z tej okazji Muzeum Historii Żydów Polskich Polin organizuje obchody rocznicowe. Oprócz oficjalnej ceremonii pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego i akcji "Żonkile", możemy się spodziewać wielu innych wydarzeń. Poinformujemy o nich w osobnym artykule.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!