W 2021 roku obchodzimy 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Stolica, ale też obywatele i obywatelki całej Polski wspominają zbrojny zryw, do którego doszło w okupowanej przez niemieckie wojsko Warszawie. Przez 63 dni słabo uzbrojone oddziały powstańcze, bez wsparcia armii czerwonej, na które liczyła Armia Krajowa i z ograniczoną pomocą USA i Wielkiej Brytanii, wykrwawiały się w walce z przeważającymi siłami okupanta. Główny cel, jakim było wyzwolenie Warszawy, nie został osiągnięty, a dwa miesiące zaciekłych walk przyniosły miastu ogromne straty materialne. Zniszczeniu uległo 25% zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, a konsekwentne i planowane wyburzenia po powstaniu praktycznie zmieniły miasto w gruzowisko. Jeszcze dotkliwsze okazały się straty w ludziach. Z 50 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej śmierć poniosło ponad 10 tysięcy, a 6 tysięcy uznano za zaginionych. Ofiary wśród ludności cywilnej szacuje się na 150 - 200 tysięcy istnień. Muzeum Powstania Warszawskiego na tegoroczne obchody rocznicowe wystartowało z projektem Korzenie Miasta. To - jak zapewnia Muzeum - Największa kolekcja zdjęć lotniczych Warszawy z okresu II wojny światowej. Kilka ujęć z lotu ptaka zobaczycie też w naszej galerii.
Galeria zdjęć lotniczych ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego
Wybraliśmy dla Was kilka fotografii, które znalazły się w zbiorach Muzeum Powstania Warszawskiego. To jedynie niewielka część projektu Korzenie Miasta. Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało specjalne narzędzie pozwalające na porównywanie zdjęć lotniczych Warszawy z kilku okresów. Znajdziecie je tutaj. Poniżej zaś zobaczycie naszą galerię.
Korzenie Miasta - wyjątkowy projekt Muzeum Powstania Warszawskiego
Projekt Korzenie Miasta to wyjątkowe przedsięwzięcie Muzeum Powstania Warszawskiego. Głównym celem jest tworzenie bazy zdjęć oraz przygotowywanie cyfrowych narzędzi umożliwiających opracowywanie i odsłanianie nowych warstw mapy powstańczej Warszawy. Muzeum pozyskało blisko 2000 zdjęć lotniczych Warszawy wykonanych podczas II wojny światowej. Są to w większości niepublikowane dotąd fotografie. Pokazują miasto z różnych okresów okupacji: sprzed Powstania, z okresu walk i po zniszczeniu niemieckimi bombardowaniami. Muzeum zaprasza wszystkich do odkrywania korzeni miasta oraz pomocy przy tworzeniu projektu. Więcej na temat projektu dowiecie się z artykułu naszej reporterki oraz dedykowanej mu witryny Muzeum Powstania Warszawskiego. W ramach Korzeni Miasta powstał też krótki film opowiadający o lotniczych zdjęciach Warszawy i założeniach projektu. Zobaczycie go poniżej.