Z Warszawy

Poznajesz te zdjęcia? Możesz pomóc Muzeum Warszawy w ich identyfikacji

2023-11-16 15:50

Już w listopadzie rozpocznie się pierwsza taka akcja w Polsce. Mowa o Społecznym Opisywaniu Fotografii, inicjatywie, którą zorganizuje Muzeum Warszawy. Udostępnionych zostanie ponad pięć tysięcy niepublikowanych i nieopisanych dotąd zdjęć. Zadaniem uczestników jest ich zidentyfikowanie.

Akcja Społeczne Opisywanie Fotografii. Kiedy się odbędzie?

Innowacyjny projekt koordynowany przez Muzeum Warszawy rozpocznie się 27 listopada na niderlandzkiej platformie Vele Handen (Wiele Rąk) i potrwa do kwietnia 2024 r. Jak przekazał ratusz, "akcja jest pomyślana jako gra - za opisane zdjęcia uczestnicy będą zdobywać punkty, które następnie będą mogli wymienić na nagrody".

Organizatorzy akcji wybrali fotografie dokumentujące zniszczenia i odbudowę Warszawy po II wojnie światowej. Ich autorami są m.in. Leonard Jabrzemski, Alfred Funkiewicz i Edward Hartwig. Identyfikacji wymagają także wykonane przez niego slajdy z początku lat 90.

Społeczne Opisywanie Fotografii jest częścią programu Centrum Fotografii, nowej inicjatywy Muzeum Warszawy. Jego celem jest rozwijanie zainteresowania fotografią.

- Społeczne Opisywanie Fotografii to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce. Muzeum zaprasza wszystkich do pomocy w identyfikacji archiwalnych zdjęć z naszych zbiorów. Chcemy, aby pasjonaci historii i dawnej fotografii, a jest ich wśród nas naprawdę wielu, pomogli nam w ich opisaniu – przekazał pracownik Działu Komunikacji Działu Fotografii Muzeum Warszawy Kacper Szalecki.

W identyfikacji nie pomoże sztuczna inteligencja

Zdjęcia są zdigitalizowane, ale pracownicy muzeum nie wiedzą, co przedstawiają. - I nie pomoże tu żadna sztuczna inteligencja, lecz ludzka wiedza. Być może wkrótce dowiemy się o nich więcej. Warto zidentyfikować miejsca i osoby na fotografiach, aby mieć pełniejszy obraz naszej historii – podkreślił Szalecki.

Historyczka fotografii i kuratorka wystaw Centrum Fotografii Karolina Puchała-Rojek powiedziała, że "każdy z nas ma indywidualną pamięć o przeszłości", a publiczność często dzieli się z muzeum "imponującą wiedzą na temat historii naszego miasta czy obiektów z naszej kolekcji".

- Dlatego chcemy zaprosić ją do wspólnego działania – powiedziała kuratorka. Centrum Fotografii korzysta w ramach projektu Focus on Photography z dofinansowania z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG i Funduszy Norweskich, a także ze środków MKiDN.

W zbiorach Muzeum Warszawy jest łącznie ponad 300 tys. profesjonalnych i amatorskich zdjęć związanych tematycznie ze stolicą. Większość z nich wykonano po 1945 r., lecz w archiwum liczne są także zdjęcia przedwojenne i wykonane podczas niemieckiej okupacji.

Zobacz poniżej zdjęcia Pałacu Saskiego przed wojną:

Plac zabaw: Kłopoty z gardłem u malucha - znamy sposoby na ból i chrypkę