Praca

i

Autor: materiały prasowe Praca dla osoby niepełnosprawnej - jak ją znaleźć w Warszawie?

Praca dla osoby niepełnosprawnej - jak ją znaleźć w Warszawie?

2023-03-25 4:37 Materiał sponsorowany

Sytuacja osób niepełnoprawnych na rynku pracy nadal jest ciężką, jednak w ostatnich latach widać znaczną poprawę. Jak to wygląda w Warszawie? Czy w stolicy łatwo można znaleźć pracę dla osoby niepełnosprawnej?

Obecnie w Polsce możemy pochwalić się stosunkowo niską stopą bezrobocia, która na ten moment wynosi 5,5%. Wskaźnik ten dotyczy jednak tylko osób sprawnych, które nie borykają się z niepełnosprawnościami. W grupie osób niepełnosprawnych, które znajdują się w wieku produkcyjnym, stopa bezrobocia jest znacznie wyższa i wynosi 9,3%. Rynek pracy dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności ciągle się zmienia, jednak zamiany te zachodzą znacznie wolniej. Mimo licznych udogodnień zarówno dla pracodawców, jak i osób niepełnosprawnych, współczynnik aktywności zawodowej w tej grupie pracowników wynosi 30%. Jest to znacząca różnica, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że wśród osób sprawnych wynik ten winduje do 80%. Warto jednak zaznaczyć, że praca dla osób niepełnosprawnych w Warszawie jest, a pracodawcy coraz chętniej chcą zatrudniać niepełnosprawnych pracowników.

Czy łatwo znaleźć pracę osobie niepełnosprawnej?

Z oczywistych względów osobie niepełnosprawnej trudniej będzie znaleźć atrakcyjne i stabilne zatrudnienie. Wiąże się to przede wszystkim z ograniczeniami fizycznymi, które niestety nie pozwalają objąć stanowisk, na których wymagana jest pełna sprawność fizyczna. Wiele zależy również od stopnia niepełnosprawności oraz od tego, czy jest to niepełnosprawność umysłowa, czy ruchowa.

Lekki stopień niepełnosprawności, zarówno ruchowej, jak i umysłowej nie jest zazwyczaj przeszkodą do podjęcia zatrudnienia. Osoba jeżdżąca na wózku z powodzeniem może w obecnych czasach skończyć studia i odnaleźć się w pracy umysłowej, będąc np. programistą lub specjalistą ds. PR. Znaczny wpływ ma na to także rozwój pracy zdalnej, która umożliwia wykonywanie obowiązków zawodowych w dogodnym dla osoby niepełnosprawnej otoczeniu.

W przypadku lekkich niepełnosprawności umysłowych pracę można znaleźć na stanowiskach związanych przede wszystkim z sektorem gastronomicznym i produkcyjno-magazynowym. Są to przede wszystkim proste prace fizyczne, takie jak kelner lub magazynier.

Obecny rynek pracy jest otwarty na osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności. Możemy znaleźć liczne oferty pracy, w których widnieje dopisek “poszukujemy osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności”. Należy jednak pamiętać, że często główną przeszkodą jest nieprzystosowanie budynków do potrzeb osób niepełnosprawnych. Bark podjazdów dla wózków oraz brak windy z automatu wykluczają tę grupę osób z możliwości pracy w takiej firmie.

Jakie zawody dla osób z niepełnosprawnością?

W jakich zawodach odnajdą się osoby z niepełnosprawnością ruchową? W tym wypadku musimy podzielić stanowiska, na te wymagające wykształcenia wyższego oraz na te, w których to wykształcenie nie jest konieczne. W pierwszej grupie znajdą się przede wszystkim zawody, które można wykonywać zdalnie. Będą to między innymi:

  • programista,
  • copywriter,
  • księgowy,
  • specjalista ds. marketingu,
  • tłumacz,
  • UX designer,
  • architekt wnętrz,
  • korepetytor.

Zdarza się, że zawody z drugiej grupy również można wykonywać zdalnie, jednak często wymagana jest także obecność w miejscu pracy, co wiąże się z utrudnieniami związanymi z niedostosowaniem siedziby firmy do potrzeb osób niepełnosprawnych. Są to zawody takie jak:

  • teleankieter,
  • doradca klienta,
  • kasjer,
  • rekruter.

Ciężko jednoznacznie wskazać wykaz zawodów, w których z pewnością odnajdą się osoby niepełnosprawne. Wiele zależy od tego, która część ciała jest niepełnosprawna, ponieważ kluczowym czynnikiem są tutaj ograniczenia związane właśnie z fizycznością. Warto także zaznaczyć, że wiele osób niepełnosprawnych boryka się z niskim poczuciem własnej wartości. W tym wypadku rolą państwa, jak i społeczeństwa jest wzmocnienie pewności siebie osób niepełnosprawnych, umożliwienie im podejmowania edukacji wyższej i pokazanie, że są na rynku pracy tak samo wartościowymi pracownikami, jak osoby sprawne.

Gdzie szukać pracy dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności w Warszawie?

Najlepszą pomocą w poszukiwaniach pracy jest oczywiście internet. Oferty pracy dla osób niepełnosprawnych znajdziemy więc na ogólnodostępnych portalach prowadzących giełdę ogłoszeń oraz zrzeszających pracodawców i kandydatów do pracy. Jednym z takich portali jest GoWork.pl, który umożliwia kategoryzowanie ogłoszeń pod kątem wymagań, zarobków, miejsca pracy, doświadczenia oraz rodzaju umowy.

Szukając pracy w Warszawie warto odwiedzić także portale takie jak Sprawniwpracy.pl, Niepełnosprawni.pl lub Sprawni-niepełnosprawni.pl. Dużą pomocą mogą okazać się również media społecznościowe takie jak Facebook, na których znajdziemy grupy tematyczne, które skupiają się właśnie wokół zagadnień związanych z ogłoszeniami o pracę dla osób niepełnosprawnych. Są to także miejsca, gdzie osoby niepełnosprawne mogą wymienić się doświadczeniami, podzielić się swoimi spostrzeżeniami oraz polecić pracodawców, którzy chętnie podejmują współpracę z pracownikami niepełnosprawnymi.