w warszawie

Rozbudowa metra linii M2. Tarcze Anna i Krystyna wydrążą tunele metra na Karolinie

2024-06-24 14:44

Tarcze TBM Anna i Krystyna ważą aż 650 ton. Obie są już na Karolinie, gdzie – po złożeniu – rozpoczną drążenie tuneli ostatniego, bemowskiego odcinka drugiej linii metra. Prace zostały w taki sposób zaplanowane, aby pierwsi pasażerowie mogli dojechać do stacji Lazurowa, Chrzanów i Karolin już w 2026 roku.

Wiosną w fabryce tzw. tubingów przy ul. Marywilskiej rozpoczęła się produkcja obudów do tuneli bemowskiego odcinka metra. W tym miejscu tarcze TBM "Anna" i "Krystyna" przeszły konieczne remonty i przeglądy serwisowe, aby móc przystąpić do prac na Bemowie.

Rozbudowa metra na Bemowie

Po wydrążeniu tuneli wcześniejszych odcinków linii M2 warszawskie tarcze TBM o masie ponad 650 ton, długości niemal 100 metrów i średnicy ponad 6 metra każda, podzielone zostały na mniejsze elementy.

Pierwsze elementy obu tarcz drążących dotarły na stację metra Karolin specjalnym transportem w nocy z 19 na 20 czerwca. To stamtąd rozpocznie się budowa podziemnej trasy w kierunku stacji Bemowo. Montaż tarcz będzie prowadzony bezpośrednio w tzw. szybie startowym, czyli tam, gdzie rozpocznie się wiercenie tuneli. W ciągu kolejnych nocy elementy tarcz TBM będą przewożone transportem specjalnym na plac budowy.

Praca nad nowymi stacjami metra wre. 24 godziny na dobę i cztery zmiany

Długość tuneli zachodniego odcinka drugiej linii metra to: 3202 m i 3196 m. Tarcze TBM będą więc miały do ułożenia 3800 prefabrykowanych pierścieni po 1,5 metra długości każdy. Rozpoczęcie drążenia planowane jest na okres wakacji. Maszyny skrawające od momentu uruchomienia będą pracowały 24 godziny na dobę. Jedynym warunkiem dla zatrzymania pracy jest problem z napotkanym podłożem lub z samą maszyną czy też wymiana ostrzy tnących.

Tarcza TBM jest w pełni zmechanizowana, jednak jej pracę nadzoruje 12-osobowa załoga, która pracuje na cztery zmiany. Do napędu TBM służy 16 par siłowników hydraulicznych.

Metro na Bemowie. Kiedy otwarcie stacji Karolin, Chrzanów i Lazurowa?

Na prawie czterokilometrowym, bemowskim odcinku drugiej linii metra zaprojektowano trzy stacje. Stacja C3 Lazurowa powstaje po południowo-wschodniej stronie skrzyżowania Lazurowej i Górczewskiej, w przestrzeni między pętlą tramwajową a Lazurową. Stację C2 Chrzanów zaplanowano pod ul. Rayskiego, w rejonie skrzyżowania z Szeligowską. Stacja C1 Karolin znajduje się pod ul. Sochaczewską, po północnej stronie skrzyżowania z Połczyńską. Za nią budowane jest zaplecze techniczne dla całej linii – STP Karolin. Zakończenie wartego 1,9 mld zł kontraktu i oddanie go do użytku pasażerom planowane jest w 2026 roku.

Pierwszy przejazd metrem na Bemowo. Rafał Trzaskowski mówi o dacie otwarcia