Próbki sprzed ponad 70 lat w NIO

i

Autor: Dagmara Kendzior

"Skarb" w podziemiach Instytutu Onkologii. Znaleziono próbki sprzed ponad 70 lat

2022-10-10 16:32

To może być prawdziwy unikat i skarb nie tylko w skali kraju, ale i świata, bo standardowo takie próbki wyrzuca się po maksymalnie 30 latach. Te jednak zostały ukryte w podziemiach Narodowego Instytutu Onkologii. Większość z nich pochodzi z lat 40. i 50.

Wśród próbek znajdują się m.in. fragmenty nowotworów piersi, szyjki macicy i głowy. Wraz z nimi w piwnicy ukryto notesy, w których znajdowały się zapiski, od kogo pochodziła próbka. Dzięki temu naukowcy mogą uporządkować szybciej swoje znalezisko i przejść do badań. - Sprawdzimy chociażby statystycznie, w jakim wieku chorowali wtedy ludzie i porównamy z tym, co wiemy teraz - mówi dr Natalia Rusetska z NIO. - Sprawdzimy też profile molekularne, jak guzy różniły się od tych dzisiejszych.

Znalezisko może pomóc w lepszym zrozumieniu, skąd bierze się nowotwór

Naukowcy dzięki próbkom sprawdzą, co może mieć wpływ na rozwój nowotworu. - Może się okazać, że będzie to styl życia, ale wcale nie musi tak być - wyjaśnia prof. Elżbieta Sarnowska z NIO.

- Może się okazać, że wszystkie nowotwory przez lata charakteryzowały się tym samym profilem mutacyjnym, czyli w konkretnych genach musi zajść mutacja, żeby mógł powstać nowotwór. I to nam tak naprawdę pokaże ewolucję nowotworów, czy ona w ogóle zachodzi i w jakim idzie kierunku - dodaje.

Na razie naukowcy muszą uporządkować parę tysięcy próbek. Jednak już wstępny przegląd i zbadanie niektórych pokazało pewną tendencję: - Chorowały w dużej mierze kobiety młode (między 30. a 40 r.ż. - red), w dodatku u 70% przebadanych przez nas próbek znaleźliśmy wirusa HPV - mówi Rusetska.

Naukowcy zamierzają też ponownie sklasyfikować próbki, bowiem kilkadziesiąt lat temu sądzono, że jest tylko jeden typ nowotworu - i tak przykładowo był sam "nowotwór piersi". Teraz jednak wiadomo, że są co najmniej cztery.

Pierwszy raz o odkryciu NIO poinformowało 6 października podczas międzynarodowej konferencji, która odbywała się wówczas w instytucie.

Red Hot Chili Peppers - 7 najlepszych piosenek z albumu “Unlimited Love”

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje 3-letnie dziecko. Zostało potrącone podczas uroczystości ślubnej
  2. Punkty obsługi pasażera nie działają. Nie działa też system online
  3. Liga Mistrzów w Warszawie: Mecz Szachtar Donieck - Real Madryt? Gdzie oglądać na żywo?