Prawnicy i urzędnicy do Polaków mają mówić prosto i zrozumiale. To koniec 'urzędowego' języka!

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe: Prawnicy i urzędnicy do Polaków mają mówić prosto i zrozumiale

Prawnicy i urzędnicy do Polaków mają mówić prosto i zrozumiale. To koniec 'urzędowego' języka!

2020-11-06 11:09

Prawnicy i urzędnicy do Polaków mają mówić prosto i zrozumiale. To koniec 'urzędowego' języka! Każdy z nas, kto musiał udać się do urzędu lub poprosić o jedno z pism wie, że nawet wyższe wykształcenie może nie pomóc, gdy w grę wchodzi zrozumienie 'co urzędnik miał na myśli'. Od teraz ma się to zmienić! Mieszkańcy Warszawy jako piersi sprawdzą, czy język urzędników da zmienić się 'na nasz'.

Prawnicy i urzędnicy do Polaków mają mówić prosto i zrozumiale. To koniec 'urzędowego' języka! Każdy z nas przeżył to chociaż raz w życiu - musimy załatwić bardzo ważną sprawę, a dokumenty, które otrzymaliśmy brzmią niczym spis zaklęć Harry'ego Pottera. Pomocną dłoń wyciągają do mieszkańców stolicy urzędnicy. Warszawa jako pierwsze miasto w Polsce zadba o to, by łatwiej było zrozumieć urzędowy język każdemu. Zarządzenie w sprawie wprowadzenia w urzędzie miasta prostego języka oraz języka łatwego do czytania i zrozumienia podpisał wiceprezydent Michał Olszewski. Już niebawem spodziewać można się podobnych zmian w innych miastach w kraju.

Koniec języka urzędowego - zmiany w Warszawie

Zarządzenie w sprawie wprowadzenia w urzędzie miasta prostego języka oraz języka łatwego do czytania i zrozumienia podpisał wiceprezydent Michał Olszewski. Wiceprezydent tłumaczy w nim, w jaki sposób skonstruować przekaz, by był on jasny i zrozumiały. Dyrektorów biur i burmistrzów dzielnic m.st. Warszawy zobowiązuje się do: nadzorowania stosowania prostego języka oraz języka łatwego do czytania i zrozumienia w podległej im komórce organizacyjnej w dokumentach Urzędu m.st. Warszawy i powierzenia obowiązków organizacji spraw dotyczących prostego języka właściwemu koordynatorowi ds. dostępności w komórce lub wskazanie osobnego koordynatora ds. prostego języka - czytamy w zarządzeniu.

Umówił sięz dzieckiem- czekali policjanci

Te błędy zdarzają się każdemu. Sprawdź, czy też je popełniasz? [QUIZ]

Pytanie 1 z 14
Wskaż poprawną pisownię: