Spis treści
- Prezes ZUS: ludzie powinni pracować dłużej
- Wiek emerytalny zostanie podwyższony? "Musimy o tym poważnie dyskutować"
- Wiek emerytalny był kiedyś słusznie podniesiony i niesłusznie został obniżony, ale dzisiaj ta decyzja jest w rękach polityków i nie wydaje się, żeby ktoś chciał poważnie ten temat podjąć - ocenił w rozmowie z "Faktem" prezes ZUS Zbigniew Derdziuk.
Prezes ZUS: ludzie powinni pracować dłużej
- Po zmianach, które nastąpiły, odwrócenie tej racjonalnej decyzji byłoby politycznie trudne. Dyskusja (o wydłużeniu wieku emerytalnego – red.) jest potrzebna, żeby uświadomić, że żyjemy dłużej. Kobieta dzisiaj odchodzi w 60. roku życia na emeryturę, żyje na niej jeszcze średnio 22 lata. Jeśli pracowała od 23. roku życia, skończyła studia, to ma bardzo małą sumę składek zebranych na koncie. Trzeba jednak uświadamiać ludziom, że powinni pracować dłużej, nawet jeśli nie ma przymusu administracyjnego - podsumował.
Zdaniem Derdziuka konieczne jest ZUS ozusowanie wszystkich umów-zleceń i edukowanie Polaków, że to od składek zależy wysokość emerytury. - Ważne jest to, żeby ludzie mieli świadomość, jak działa system i oszczędzali - podkreślił.
Wiek emerytalny zostanie podwyższony? "Musimy o tym poważnie dyskutować"
Dyskusja dotycząca podwyższenia wieku emerytalnego powróciła po wypowiedziach minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz, która stwierdziła, m.in. że "mamy bardzo poważny kryzys demograficzny" i "musimy pracować więcej". - Nie mówię, że reforma wieku emerytalnego będzie miała miejsce jutro czy pojutrze, czy za rok, ale musimy o tym poważnie dyskutować - mówiła w Polsat News.
Wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Przypomnijmy, że w 2012 r. Sejm uchwalił rządową reformę emerytalną, zgodnie z którą podniesiono wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn do 67. roku życia. Rząd PiS zniósł te zapisy w 2015 roku.
Rekordowo niski poziom wody w Wiśle, zdjęcia z 8 września 2024: