Emmanuel Macron

i

Autor: STEPHANE DE SAKUTIN/AP

Z Warszawy

Prezydent Francji w Polsce. Spotka się z Andrzejem Dudą i Donaldem Tuskiem

2024-12-12 10:26

W czwartek, 12 grudnia prezydent Francji Emmanuel Macron złoży wizytę w Polsce. Spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Donaldem Tuskiem. Podczas tych spotkań będą rozmawiać o wsparciu dla Ukrainy i polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Spotkanie prezydenta Francji z Donaldem Tuskiem

Na czwartek, 12 grudnia zapowiedziano wizytę prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Polsce. Najpierw Macron spotka się z Donaldem Tuskiem. Rozmowy obu polityków rozpoczną się o 12:10. Według Centrum Informacyjnego Rządu przywódcy będą dyskutować o dalszym niesieniu pomocy Ukrainie. Oprócz tego tematem ich rozmów będzie polska prezydencja w Radzie UE, która rozpocznie się 1 stycznia 2025 roku.

Jak przekazał premier Donald Tusk, Emmanuel Macron ma powiedzieć też o szczegółach ustaleń z Donaldem Trumpem i Wołodymyrem Zełenskim. Prezydent Francji rozmawiał z prezydentami USA i Ukrainy w sobotę podczas ponownego otwarcia katedry Notre Dame. O godzinie 13:10 Donald Tusk i Emmanuel Macron wydadzą oświadczenia dla mediów.

Prezydent Andrzej Duda również spotka się z Emmanuelem Macronem

Spotkanie prezydenta Francji z Andrzejem Dudą zaplanowano na godzinę 15:00 w Pałacu Prezydenckim. Według szefa prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Mieszka Pawlaka będzie to kontynuacja rozmów, które przywódcy odbyli w sobotę w kuluarach Pałacu Elizejskiego. - Trwa rosyjska agresja na Ukrainę, rząd w Gruzji podjął decyzję o zamrożeniu relacji z UE, co wywołało ogromne protesty społeczne, komplikuje się też sytuacja na Bliskim Wschodzie. Równocześnie stoimy u progu naszej prezydencji w Radzie UE, a za nieco ponad miesiąc nastąpi zmiana administracji w Stanach Zjednoczonych i ponowne objecie urzędu prezydenta przez Donalda Trumpa. To wszystko znajdzie odzwierciedlenie w tematyce rozmów - zapewnił Mieszko Pawlak.

Prezydenci omówią kwestie dotyczące dalszego wsparcia Ukrainy, a także porozmawiają o sytuacji w Gruzji i na Bliskim Wschodzie. Ważną sprawą jest też rozwój relacji transatlantyckich i współpraca z Donaldem Trumpem. Obie te kwestie rzutują na priorytety podczas polskiej prezydencji w Radzie UE. - Francja należy do grona najważniejszych partnerów politycznych i gospodarczych Polski, a szczególnie ważnym i perspektywicznym obszarem naszych relacji jest współpraca zbrojeniowa, która również będzie przedmiotem jutrzejszych rozmów - wyjaśnił Mieszko Pawlak, podkreślając ważność dwustronnych relacji Francji i Polski.

Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy w Sejmie (16.10.2024), zdjęcia:

Oświadczenia prasowe Premiera Donalda Tuska oraz Prezydenta Francji Emmanuela Macrona.