WZ

i

Autor: AP PHOTO/EFREM LUKATSKY

Utrudnienia

Prezydent Ukrainy odwiedzi Warszawę. Jakie ograniczenia czekają mieszkańców?

2023-04-04 11:09

Prezydent ogarniętej wojną Ukrainy przyjedzie do Warszawy. Wołodymyr Zełenski odwiedzi kraj, który od początku konfliktu zbrojnego najmocniej pomaga jego rodakom. Jakie ograniczenia czekają mieszkańców miasta podczas wizyty polityka?

Wizyta prezydenta innego kraju to zawsze duże wydarzenie. Na przykładzie ostatniej gościny udzielonej Joe Bidenowi, głowie USA, widzimy wyraźnie, że wiąże się to z wieloma utrudnieniami dla mieszkańców miasta. Tym razem swój pobyt w stolicy zapowiedział prezydent Ukrainy.

Czytaj także: Joe Biden powitany przez Andrzeja Dudę. Przebieg spotkania w Pałacu Prezydenckim

Wizyta prezydenta Ukrainy. Ograniczenia dla warszawiaków 

Prezydent Zełenski w środę, podczas pierwszej oficjalnej wizyty w Polsce od momentu ataku Rosji na Ukrainę, na Zamku Królewskim spotka się z Polakami i mieszkajacymi w Polsce Ukraińcami.

- W środę, w dniu wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Polsce, cały kompleks Zamku Królewskiego w Warszawie wraz z Ogrodami będzie niedostępny dla zwiedzających. We wtorek zamknięty jest tylko Dziedziniec Wielki - poinformowało muzeum.

W dniu wizyty nie będzie można zwiedzać kompleksu zamkowego. We wtorek kompleks można zwiedzać w tradycyjnych godzinach (godz. 10-17, ostatnie wejście o godz. 16), ale zamknięty jest Dziedziniec Wielki.

Czytaj także: Air Force One wyląduje w Warszawie. Oto latająca forteca Joe Bidena

Przebieg wizyty prezydenta Ukrainy w Polsce

Szef Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych w poniedziałek zapowiedziała, że spotkanie Zełenskiego z Polakami i Ukraińcami odbędzie się właśnie na zamkowym dziedzińcu. Ma być też transmitowane na telebimach rozmieszczonych na placu Zamkowym.

- Będzie otwarte wejścia na plac Zamkowy, natomiast kwestie dziedzińca są jeszcze rozstrzygane, to nie jest decyzja, którą podejmuje Kancelaria Prezydenta - zaznaczyła Ignaczak-Bandych. Wizyta odbędzie się na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy.

Szef BPM zapowiedział, że prezydent Zełenski spotka się z prezydentem Dudą, by porozmawiać na temat kwestii bezpieczeństwa, gospodarczych czy politycznych i historycznych. Ukraiński prezydent ma również rozmawiać z premierem Mateuszem Morawieckim. Szef KPRM Michał Dworczyk przekazał, że wśród poruszanych tematów znajdą się m.in. sytuacja na froncie, bezpieczeństwo w regionie, a także sprawy bilateralne, w tym kwestia przejść granicznych oraz ukraińskiego zboża.

Zobacz zdjęcia: Warszawa: uroczystość nadania śródmiejskiemu pasażowi imienia Zbigniewa Brzezińskiego

Niebezpieczny manewr na oczach policjantów! Wszystko się nagrało