Nie musisz płacić mandatów? Przepisy na to pozwalają, a Zarząd Dróg Miejskich ma problem

2021-02-23 19:34

Kierowcy parkują w niewłaściwych miejscach, a Zarząd Dróg Miejskich ma coraz większy problem. Dlatego, że łamiący przepisy zwlekają potem z opłatą przy odbiorze odholowanego samochodu. Zwlekają, bo pozwalają im na to przepisy. Wszystko przez wyrok Trybunału Konstytucyjnego sprzed ponad dwóch lat.

Problemy Zarządu Dróg Miejskich. Powodem - niewłaściwie parkujący kierowcy

i

Autor: Pixabay Problemy Zarządu Dróg Miejskich. Powodem - niewłaściwie parkujący kierowcy

Nie musisz płacić mandatu za złe parkowanie?!

Stołeczny Zarząd Dróg Miejskich przez nieprecyzyjne prawo i niesubordynację kierowców może mieć problemy finansowe! Dlatego, że kierowcy coraz częściej zwlekają z opłatami za odholowywanie źle zaparkowanych samochodów. Powodem problemów Zarządu Dróg Miejskich jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego sprzed ponad 2 lat. Jak mówi Jakub Dybalski z ZDM, utrudnił on proces karania kierowców.

Złodzieje polują na te marki samochodów | ESKA XD #016

- Takie auto jest odholowywane na parking. Jeszcze do niedawna było wydawane właścicielowi po opłaceniu holowania. Jednak po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z grudnia 2018 roku nie można już od tego uzależniać zwrotu auta kierowcy. On cały czas musi zapłacić za holowanie - to się nie zmienia. Ale nie trudno się domyślić, że szybka ściągalność tych opłat spadła - mówi Jakub Dybalski z ZDM.

Problemy ZDM

Dłuższy czas ściągania opłat od właścicieli aut generuje spore koszty.

- Powoli zaczyna to być dla nas sporym kłopotem. Dlatego, że właśnie z tych opłat jest finansowany cały proces holowania. Jeszcze w 2019 r. należności od kierowców mniej więcej pokryły koszty holowania i koszty administracyjne. Jednak w ubiegłym roku udało się ściągnąć od kierowców niecałe 5 milionów złotych, a na umowę z holownikami wydaliśmy 6 milionów złotych. A to nie wszystko, bo nie ma w tym, np. kosztów administracyjnych całego procesu - mówi Jakub Dybalski

Sonda
Czy za rażące naruszenie przepisów drogowych kierowcy powinni tracić prawo jazdy dożywotnio?

Jakub Dybalski dodaje, że w pewnym momencie pieniędzy na holowanie może zabraknąć. Wtedy koszty holowania spadną na samorządy i budżet państwa.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!