Zakończyło się dzisiejsze przesłuchanie Włodzimierza Karpińskiego
Włodzimierz Karpiński, sekretarz m.st. Warszawy, były minister skarbu w rządzie PO oraz były prezes miejskiej spółki - MPO - został zatrzymany na polecenie śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej w Katowicach w śledztwie dotyczącym m.in. korupcji i powoływania się na wpływy.
Karpiński został dowieziony przez CBA do siedziby śląskiego wydziału PK wczesnym popołudniem. Rzecznik Prokuratury Krajowej poinformował PAP po godzinie 19, że zakończyło się jego przesłuchanie. - We wtorek kontynuacja i decyzja co do środków zapobiegawczych - dodał.
- Włodzimierzowi Karpińskiemu postawiono jeden zarzut, klient złożył szerokie wyjaśnienia, w których opisał swój udział w procesie osiągnięcia przez miasto stołeczne Warszawa oszczędności w tytułu zagospodarowania strumienia odpadów w wysokości 300 mln złotych. Zaprzeczył, by wyraził kiedykolwiek zgodę, by pan Rafał Baniak powoływał się na wpływy w związku z pozycja WK i nie ma wiedzy, by do tego kiedykolwiek doszło - skomentował pełnomocnik zatrzymanego mecenas Michał Królikowski.
Na krótko przed przesłuchaniem Karpińskiego reprezentujący go mec. Michał Królikowski oświadczył w rozmowie z PAP, że jego klient "na tym etapie wyraża zdziwienie stawianymi zarzutami". Przekazał też, że Karpiński zgadza się na podawanie nazwiska i publikowanie wizerunku.
Czytaj również: CBA przeszukało siedem miejsc ws. Włodzimierza Karpińskiego. Radni PiS chcą nadzwyczajnej sesji
Włodzimierz Karpiński zatrzymany przez CBA
Karpiński został zatrzymany śledztwie, w ramach którego na początku lutego został zatrzymany b. wiceminister skarbu Rafał Baniak, a także Artur P., Wojciech S. oraz Waldemar K. Były wiceminister skarbu oraz dwaj przedsiębiorcy są podejrzani o załatwianie wartych 600 mln zł kontraktów z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania w Warszawie.
Baniak usłyszał w śląskim wydziale PK zarzuty m.in. kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz powoływania się na wpływy. Decyzją sądu on i dwaj przedsiębiorcy zostali aresztowani na trzy miesiące. Jak informował jego pełnomocnik, były wiceminister nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów.
Po zatrzymaniu Włodzimierza Karpińskiego przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, jak również posłowie Solidarnej Polski zażądali zwołania nadzwyczajnej sesji Rady Warszawy. Radni PiS złożyli już w tej sprawie wniosek. Przewodnicząca rady Ewa Malinowska-Grupińska przekazała PAP, że "nadzwyczajna sesja Rady Warszawy odbędzie się w ustawowym terminie", tzn. w ciągu siedmiu dni.
Zobacz, jak wygląda budowa nowego mostu przez Wisłę: