Protest rolników 6 marca w Warszawie - gdzie i o której godzinie?
Rolnicy zaplanowali najbliższy strajk w Warszawie na 6 marca. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11:00 pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w Al. Ujazdowskich.
- Rolnicy, Pracownicy, Leśnicy, Myśliwi razem przeciwko unijnej polityce klimatycznej, Zielonemu Ładowi i niekontrolowanemu napływowi produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. [...] Zapraszamy wszystkich rolników, związki i organizacje rolnicze oraz wszystkie grupy społeczne i zawodowe na wspólną manifestację - przekazali organizatorzy protestu z rolniczej "Solidarności".
Strajkujący rolnicy wjadą do Warszawy ciągnikami?
Nadchodzący protest rolników ma znacząco różnić się od tego, który odbył się pod koniec lutego. Tym razem manifestujący chcą bowiem wjechać do Warszawy ciągnikami, co spowoduje dodatkowe blokady i utrudnienia.
Czytaj również: Policja gotowa na protest rolników w Warszawie. Ostrzegli, co czeka łamiących prawo
Protestujący nie otrzymali pozwolenia od miasta na zgromadzenia na Trakcie Brzeskim (na odcinku od skrzyżowania z E372 do skrzyżowania z drogą 638) oraz Wale Miedzeszyńskim 77, gdzie planowali pojawić się właśnie z pojazdami rolniczymi. - To czy pojawimy się ciągnikami w sposób zorganizowany, czy niezorganizowany, nie zależy od nas, ale od władz Warszawy, które albo zechcą współdziałać i zapewnić maksimum bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom, albo pójdą na tzw. rympał i podejmą decyzje polityczne - przekazał jednak w rozmowie z reakcją RDC Marek Boruc, przewodniczący "Solidarności" Województwa Mazowieckiego Rolników Indywidualnych.
Warszawski ratusz o proteście rolników
Na dzień przed zapowiedzianym protestem komunikat w sprawie wydał również stołeczny ratusz. Przypomniano w nim, że największa manifestacja rolników odbędzie się przed siedzibą KPRM. - Protest, w którym organizatorzy przewidują udział 150 tys. osób, został zgłoszony na dzień 6 marca od godz. 9:00 i ma potrwać do piątku, 8 marca do godz. 20:00. Drugie co do wielkości zgromadzenie zapowiadane jest przed gmachem Sejmu RP przy ul. Wiejskiej 4/6/8, z udziałem 20 tys. osób - przekazano.
Urzędnicy zaznaczyli także, iż w Stołecznym Centrum Bezpieczeństwa powołany zostanie sztab z udziałem m.in. służb oraz przedstawicieli Zarządu Transportu Miejskiego. Sam Rafał Trzaskowski zaapelował natomiast do mieszkańców o wybranie tego dnia komunikacji miejskiej.
- Miasto wydało zakazy przeprowadzenia dwóch zgromadzeń, które miały polegać na zablokowaniu wjazdów do Warszawy na Trakcie Brzeskim i Wale Miedzeszyńskim. Wczoraj Sąd Okręgowy w Warszawie podtrzymał obie decyzje zakazujące przeprowadzenia zgromadzeń. Sąd potwierdził obawy, że blokada tych miejsc spowodowałoby faktycznie całkowity paraliż tych dróg oraz całego rejonu i utrudniłby dojazd służb ratowniczych. Organizator zapowiedział złożenie apelacji - wyjaśnił ratusz.
Ostatecznie podkreślono również, że w przypadku zamknięcia konkretnych ulic na objazdy trafić mogą autobusy linii: 116, 119, 131, 166, 167, 168, 180, 222, 503, E-2, N31, N81 oraz Z31.
Protest rolników w Warszawie (27.02) - zobacz zdjęcia: