zdjęcia

Protest rolników w Warszawie. Blokada dróg, utrudnienia. Zapłonęły opony. Zdjęcia

2024-03-06 14:28

Strajk rolników w Warszawie, protestować ma nawet 150 tys. osób. Rolnicy nie mogą wjechać ciągnikami do centrum stolicy, maszyny pozostawiają na obrzeżach miasta, gdzie blokowane są niektóre ulice. Poważne utrudnienia są także w centrum Warszawy. Które ulice są zamknięte dla ruchu, a także które linie autobusowe jadą objazdami? Szczegóły poniżej.

Protest rolników w Warszawie, dziś 6 marca 2024. Utrudnienia, blokady, objazdy

Jak informuje stołeczna policja:

  • Ograniczony jest ruch pojazdów na ulicach: Frascati, Wiejska, Piękna (od Al. Ujazdowskich do Wiejskiej), Górnośląska - Myśliwiecka (na odcinku od Wiejskiej do ronda Sedlaczka).
  • Wstrzymany jest ruch pojazdów na ciągu ul. Belwederskiej i w al. Ujazdowskich (od skrzyżowania z Gagarina do ronda de Gaulle'a).
  • Protest grupy rolników rozpoczął się rano na ulicy Przyczółkowej (na wysokości Pałacowej). Protestujący cyklicznie wchodzą na przejście dla pieszych, a następnie schodzą z niego, przepuszczając oczekujące pojazdy. Spowolniony jest ruch, szczególnie na kierunku do Warszawy.
  • Rolnicy odstąpili od blokady ronda w Zegrzu, o godz. 10 ruszyli DW 631 w kierunku Marek.
  • Protestujący rolnicy blokują DK 92 w obu kierunkach na wysokości miejscowości Mory oraz na trasie S8 (węzeł Mory), gdzie zablokowany został wjazd i zjazd z trasy na DK 92.
  • Zablokowana w obydwu kierunkach jest ulica Piłsudskiego w Markach (DW 629 pod trasą S8).
  • Węzeł Wiązowna: Protestujący rolnicy blokują pasy wjazdowe na S-17 w kierunku do Warszawy.
  • Protestujący rolnicy blokują dk 92 w obu kierunkach na wysokości miejscowości Mory i węzeł Mory, gdzie zablokowany został wjazd i zjazd z trasy S8 na dk 92.

Rolnicy zgromadzili się przed Sejmem i Kancelarią Premiera, gdzie przemawiali liderzy protestów. Zapłonęły opony, rolnicy mają ze sobą transparenty, wielu jest w odblaskowych kamizelkach.

Protest rolników w centrum Warszawy

Rolnicy zaplanowali strajk w Warszawie na 6 marca. Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 11:00 pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w Al. Ujazdowskich.

- Rolnicy, Pracownicy, Leśnicy, Myśliwi razem przeciwko unijnej polityce klimatycznej, Zielonemu Ładowi i niekontrolowanemu napływowi produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. [...] Zapraszamy wszystkich rolników, związki i organizacje rolnicze oraz wszystkie grupy społeczne i zawodowe na wspólną manifestację - przekazali organizatorzy protestu z rolniczej "Solidarności".

Autobusy na objazdach

Nad bezpiecznym przebiegiem protestów czuwa policja. Funkcjonariusze zdecydują również o ewentualnym zamknięciu dla ruchu Alej Ujazdowskich czy okolicznych ulic. W przypadku zablokowania przejazdu, zmienionymi trasami będą kursowały autobusy linii: 116, 119, 131, 166, 167, 168, 180, 222, 503, E-2, N31, N81 i Z31.

Zarząd Transportu Miejskiego poinformował, że na trasach objazdowych dla wszystkich linii obowiązują przystanki pierwsze po zjeździe z trasy podstawowej jako stałe, a pozostałe napotkane – jako na żądanie.

Rolnicy nie mogą wjechać do Warszawy ciągnikami

Stołeczna policja przypomniała, że na terenie Warszawy umieszczone są znaki zakazu wjazdu ciągników rolniczych i pojazdów wolnobieżnych. Wskazała też konkretne miejsca: Okuniewska/1 Praskiego Pułku, Trakt Brzeski/Jana Pawła II, Patriotów/Bysławska, Walcownicza/Patriotów, Wał Miedzeszyński/Bysławska, Przyczółkowa/Waflowa, Puławska/Karczunkowska, Aleja Krakowska/S-2, Aleje Jerozolimskie/Ryżowa, Kasprzaka/Ordona, Wolska/Elekcyjna, S-8/Połczyńska, Górczewska/Lazurowa, Arkuszowa/Estrady, Pułkowa/Wóycickiego, Modlińska/Płochocińska i ul. Modlińska na wys. ul. Sprawnej.

Kom. Małgorzata Wersocka ze stołecznej policji przekazała, że w przypadku złamania tego zakazu należy spodziewać się kontroli drogowej, która może zakończyć się mandatem karnym. "Ponadto zaznaczyć należy, że wykroczenia mogą dotyczyć także nieprawidłowego poruszania się w zorganizowanych kolumnach. Jeszcze poważniej wygląda sytuacja, gdy kierujący nie zatrzyma się do kontroli, co wiąże się one m.in. z utratą uprawnień. Trzeba mieć świadomość, że wjazd ciągników do Warszawy mógłby sparaliżować pracę służb ratunkowych, ze szczególnym uwzględnieniem służb medycznych" - dodała.

W zabezpieczenie środowych wydarzeń zaangażowani są policjanci ze wszystkich komórek, jak również tradycyjnie przy dużych wydarzeniach wsparciem służyć będą siły Komendanta Głównego Policji. "Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest to wydarzenie, ale jednocześnie nie można zapominać o zagrożeniach, obowiązujących stopniach alarmowych, które wymagają od nas wzmożonej czujności. Każdorazowo zakładamy, że wydarzenia planowane w stolicy będą miały charakter spokojny, to jednak nie możemy zapominać o zagrożeniach, w tym tych o charakterze terrorystycznym" - zaznaczyła kom. Wersocka.

Listen on Spreaker.