zdjęcia

Protest rolników w woj. mazowieckim. Trumna, a za nią sznur ciągników. Zdjęcia

2024-02-09 15:04

Protest rolników rozpoczął się w piątek 9 lutego w wielu miejscach w Polsce, tak w woj. mazowieckim. Rolnicy protestują m.in. w Radomiu. Zobaczcie zdjęcia naszych reporterów.

Protest rolników na Mazowszu. Zdjęcia z blokad dróg

W województwie mazowieckim rolnicy protestują w okolicach Mińska Mazowieckiego (między Trzebuczą, fragment A2 i DK92 przez Kałuszyn do Stojadeł i stąd przez dk50 do ronda Arynów). Utrudnienia mogą dotknąć też podróżujących od Kacic k. Pułtuska dk61 w przez Serock i Wierzbicę do Jabłonnej.

Blokowane są również drogi w Radomiu i okolicach - zobaczcie zdjęcia.

Postulaty rolników i odpowiedź Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi

W piątek w całej Polsce odbywały się protesty rolników, którzy sprzeciwiają się m.in. wprowadzaniu Zielonego Ładu i napływowi towarów z Ukrainy. Poprzednio protestowali 24 stycznia. Podobnie jak wówczas, akcja miała formułę "przejazdową" - traktory i inne wolno przemieszczające się maszyny, a nawet piesi przechodzący przez pasy blokują drogi w kilkuset miejscach w całym kraju.

Wiceszef resortu rolnictwa Adam Nowak w rozmowie z mediami po spotkaniu z rolnikami wskazał, że protestują oni w całym kraju i są zjednoczeni z rolnikami z całej Europy przeciwko zbyt radykalnej, ekspansywnej i szkodliwej dla rolnictwa polityce klimatyczno-środowiskowej UE.

"Będę jeszcze uczestniczy w protestach w Pajęcznie i Wieluniu, bo w całym kraju rolników jednoczą te tematy. Chcę podkreślić, że to nie jest protest głównie przeciwko polskiemu rządowi, tylko przeciwko błędnej polityce Unii Europejskiej. W tych strajkach biorą udział rolnicy o różnych poglądach, bo wszyscy z nich mają dziś wyjątkowo trudną sytuację" – przekonywał Nowak.

Przyznał, że z protestami rolników są związane utrudnienia w ruchu, ale walczą oni również o interes konsumentów. "A ministerstwo rolnictwa te postulaty merytorycznie popiera i przedstawia na arenie europejskiej" – podkreślił Nowak.

Protestujący rolnicy wśród najważniejszych postulatów przekazanych wiceministrowi Nowakowi podkreślali potrzebę zatrzymania Zielonego Ładu oraz biurokratycznych procedur narzucanych przez Unię Europejską, sprzeciw wobec niekontrolowanego importu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy oraz państw spoza UE, czy zniesienie obowiązku ugorowania ziemi.