Miasto

Przebrani za samochód aktywiści blokowali chodnik w centrum Warszawy. Chcą zmian w przestrzeni miejskiej

2024-03-07 21:20

Aktywiści zorganizowali dziś w centrum Warszawy happening, który ma zwrócić uwagę na to, że "piesi toczą nierówną walkę o przestrzeń publiczną". Grupa przebranych za SUVa osób blokowała chodnik pod Rotundą, wręczając przechodniom kawę oraz "mandaty społeczne".

"Makieta wielkiego SUVa pojawiła się dziś w centrum Warszawy zabierając chodnik przechodniom. Ta prowokacja zwraca uwagę na fakt, że w XXI wieku, w europejskiej stolicy piesi nadal toczą nierówną walką o przestrzeń miejską" - mówi Nina Józefina Bąk, inicjatorka kampanii #ZdrowaPrzestrzeń.

Koalicja 15 organizacji społecznych zrzeszona pod hasłem #ZdrowaPrzestrzeń zorganizowała happening, którego celem jest zwrócenie uwagi przyszłych władz Warszawy na problemy w przestrzeni miejskiej. Przy okazji akcji przedstawili oni swoje postulaty. Domagają się oni zaprzestania wyznaczania miejsc parkingowych na chodnikach, zwiększenia budżetu na remonty chodników i uporządkowania bałaganu z parkowaniem e-hulajnóg.

Jednocześnie aktywiści wręczali przechodniom "mandaty społeczne". To kartki, które mieszkańcy mogą wrzucić za wycieraczkę autom, utrudniającym przejście przez chodnik.

"Jeśli ktoś uważa, że oddanie chodników pieszym jest radykalnym żądaniem, to ujawnia brak myślenia o przyszłości Warszawy. Do zarządzania stolicą potrzebujemy ludzi z wizją" - mówi Nina Józefina Bąk.

Aktywiści chcą kolejnych "Szkolnych Ulic" w Warszawie

Aktywiści mają także szereg innych oczekiwań wobec władz Warszawy. Postulują utworzenie prezydenckiego funduszu “Szkolne Ulice”. Jak zaznaczają, Londyn ma dziś ponad 500 szkolnych ulic, Paryż ponad 300. W Warszawie są cztery.

"Czy nasze dzieci są mniej ważne, że nie chcemy zagwarantować im możliwości bezpiecznego dotarcia do szkoły pieszo czy na rowerze?" - pyta retorycznie Marcelina Rybiańska z Rodziców dla Klimatu.

W Warszawie powstaną miejskie garaże rowerowe?

Ponadto społecznicy domagają się utworzenia programu miejskich garaży rowerowych na abonament oraz szybszego budowanie ścieżek dla jednośladów.

"Brak bezpiecznego i zadaszonego miejsca na garażowanie roweru jest sporym utrudnieniem w jego codziennym użytkowaniu. Albo jesteś zapaleńcem, który wnosi rower na klatkę lub balkon albo ryzykujesz jego kradzież lub zniszczenie" - mówi Jakub Kompa z Lepszego Służewca.

Ostatnim postulatem aktywistów są regularne pomiary emisji zanieczyszczeń pochodzenia transportowego przy placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

"Wiedzę o rzeczywistej sytuacji, można zapewnić rodzicom i opiekunom warszawskich dzieci jedynie przez regularny monitoring jakości powietrza i wprowadzenie alertów lub powiadomień w przypadku przekroczenia norm" - wyjaśnia Urszula Stefanowicz z Polskiego Klubu Ekologicznego Okręgu Mazowieckiego

Organizacje społeczne planują przekazanie swoich postulatów kandydatom na prezydenta Warszawy oraz na radnych miasta.

Aktywiści przerwali wystąpienie prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego