Inwestycje

Przed Pałacem Kultury stanie potężny gmach. Ruszyły poszukiwania wykonawcy

2025-01-27 17:57

Jak 21 stycznia poinformował stołeczny ratusz, TR Warszawa ogłosił przetarg na realizację pierwszego etapu budowy nowej siedziby, która powstanie na placu Defilad, w sąsiedztwie Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 28 lutego 2025 r.

Nowa siedziba TR Warszawa pod Pałacem Kultury i Nauki

Za projekt nowej siedziby TR Warszawa na placu Defilad odpowiada nowojorska pracownia Thomas Phifer and Partners, która stworzyła również wizję stojącego po sąsiedzku gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Inwestycja jest częścią projektu Nowego Centrum Warszawy, w ramach którego remontowane były lub są m.in. ulica Chmielna, plac Pięciu Rogów oraz środkowa część wspomnianego placu Defilad, czyli plac Centralny.

"Budynek TR Warszawa będzie jednym z najnowocześniejszych teatrów w Europie. Architektura budynku odzwierciedla wartości zespołu TR Warszawa, w szczególności otwartość rozumianą jako prowadzenie poszukiwań i podejmowanie ryzyka artystycznego, wprowadzanie w szeroki obieg nowych sposobów ekspresji teatralnej, a także transparentność, mobilność oraz likwidowanie barier. Siedziba TR Warszawa ma być przestrzenią bezpieczną, przyjazną i łatwo dostępną dla wszystkich odbiorców i odbiorczyń. Każdego wieczoru w budynku teatru w wydarzeniach artystycznych będzie mogło wziąć udział kilkaset osób" - czytamy na stronie instytucji.

W nowej siedzibie znajdą się m.in. dwie przestrzenie na wydarzenia artystyczne, które pomieszczą poszczególnie 700 i 150 osób. Gmach ma zostać wybudowany tak, aby jego bryła sprzyjała również organizacji eventów plenerowych. W środku nie zabraknie restauracji, punktu informacyjnego z kasami, szatni oraz miejsca do organizacji spotkań. Do tego dojdą m.in. studio audio, sale prób, pomieszczenia techniczne.

Jest przetarg na realizację pierwszego etapu budowy

Na jakim etapie jest obecnie opisywana inwestycja? Jak przypomniał ratusz, jesienią 2024 r. na miejscu zakończyły się prace przygotowawcze. Co ciekawe, podczas robót ziemnych odnaleziono wówczas ślady historyczne, które zostały zbadane przez archeologów pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków.

W styczniu 2025 r. TR Warszawa ogłosił natomiast przetarg na realizację kolejnych działań na placu budowy. - W ramach pierwszego etapu wykonana zostanie część podziemia oraz doki rozładunkowe przeznaczone do obsługi Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Termin składania ofert w przetargu to 28 lutego br. - poinformowali stołeczni urzędnicy. Jak donosi stołeczna Gazeta Wyborcza, koszt tegoż etapu prac szacowany jest na ok. 100 mln zł.

Warszawa Radio ESKA Google News
Autor:
Byliśmy w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Dzieje się!